Емпуза смугаста
Empusa fasciata Brulle, 1836
Тип: | Членистоногі. Arthropoda. |
Клас: | Комахи. Insecta. |
Ряд: | Богомоли. Mantoptera. |
Родина: | Емпузиди. Empusidae. |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Один з двох видів роду Empusa у фауні України. Реліктовий вид. Ареал дизюнктивний, охоплює Пд. Європи, Балкани, Малу Азію, Близький Схід, Пн.-Сх. Африку. Поширення в Україні: пд. Одеської обл. та Крим.
Чисельність i причини її зміни:
Рідкісний вид (поодинокі особини). Чисельність зменшується внаслідок розорювання схилів, викорчовування шибляка, перевипасу і застосування пестицидів.
Особливості біології та наукове значення:
Генерація однорічна. Зимують личинки різного віку, продовжуючи розвиток навесні. Дорослі комахи з'являються в кінці червня - на початку липня. У середині липня самка відкладає 100-300 яєць у капсулу (оотеку), прикріплюючи її до стебел трав'янистих рослин або до гілок чагарників. Личинки з'являються в серпні. Дорослі емпузи та їхні личинки - хижаки, полюють удень на різних комах. Віддають перевагу добре освітленим сонцем узліссям соснових лісів, схилам горбів з чагарниками і різнотрав'ю.
Морфологічні ознаки:
Довжина тіла 47-64 мм. Тіло сильно видовжене, зеленувато-жовте або сірувато-коричневе. На кінцівках комахи кілька світлих плям. Голова з добре помітним, направленим вперед конічним виростом. Передня поверхня цього виросту відбиває сонячне світло, що допомагає у приманюванні здобичі. У самця великі гребінчасті вусики, у самки - короткі, ниткоподібні. Тазики задніх і особливо середніх ніг самок з великими округлими дорсальними пластиноподібними виростами. У самців вирости добре виражені лише на тазиках середніх і слабко виражені на тазиках задніх ніг.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється у заповідниках "Дунайські плавні", Карадазькому, Кримському і Ялтинському гірсько-лісовому. E місцях виявлення ізольованих популяцій доцільно створювати ентомологічні заказники.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Корисний ентомофаг, комерційного значення не має.
Основні джерела інформації:
Якобсон, Бианки, 1905; Бей-Биенко, 1964 a; Редкие и исчезающие..., 1988; ЧКУ, 1994; Єрмоленко та ін, 1999; Різун та ін., 2000; Черный, 2005; Заповідний Карадаг, 2007; Otte, Spearman, Stiewe, Eades, 2008; власні спостереження Пушкаря та Савчука.
Автор:
Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко
Малюнок (фото):
В.В. Савчук