prevnext

Бражник карликовий

Sphingonaepiopsis gorgoniades (Hubner, 1819)

Червона книга України Бражник карликовийКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Лускокрилі. Lepidoptera.
Родина: Бражники. Sphingidae.

Один з 7 видів роду; єдиний вид роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд.-Сх. Європа, Близький Схід (Ліван), Мала Азія, Іран, Афганістан, Кавказ, Нижнє Поволжя, Зх. Казахстан, Туркменістан (зх. райони Копетдагу). В Україні зустрічається у Криму, Донецькій та Луганській обл.

Чисельність i причини її зміни:

Незначна. В околицях Сімферополя протягом останніх тридцяти років систематичних досліджень було знайдено тільки одну гусеницю. При збиранні на світло в різних точках Криму вдається протягом року зареєструвати поодинокі особини імаго. Причини зменшення чисельності: скорочення місць перебування виду й погіршення їхнього стану внаслідок господарської діяльності.

Особливості біології та наукове значення:

Протягом року дає дві генерації. Літ імаго відбувається у травні-червні та у липні-серпні. Активний у вечірні та ранкові години. Гусінь живиться на підмареннику (Galium spp.). Заляльковується у ґрунті. Зимують лялечки. Місця перебування - сухі ділянки, добре прогріті сонцем кам'янисті схили.

Морфологічні ознаки:

Найдрібніший представник родини в Україні. Розмах крил 25-35 мм. Переднє крило із складним білувато-сірим малюнком і зубцюватим зовнішнім краєм. Заднє крило сіро-коричневе з більш темним зовнішнім краєм.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у Карадазькому (Крим) та Луганському (Луганська обл.) ПЗ у комплексі з іншими видами. Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях перебування виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Nabokoff, 1920; Кузнецов, 1926; Будашкин, 1990; Pittaway, 1993; Ефетов, 1999. Особисті повідомлення Бідзілі, Будашкіна, Плющ, Рутьяна, Шнейдера.

Автор:

К.О. Єфетов

Малюнок (фото):

К.О. Єфетов