prevnext

Евхальція різнобарвна

Euchalcia variabilis (Piller & mitterpacher, 1783)

Червона книга України Евхальція різнобарвнаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Лускокрилі. Lepidoptera.
Родина: Совки. Noctuidae.

Один із 42 видів палеартичного роду, поліморфний; у фауні України представлений типовим підвидом

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європа та палеарктична Азія крім пн., на сх. до Магаданської обл. та Монголії. В Україні - в Карпатах (біля м. Сколе Львівської обл., Яремчанський та Верховинський р-ни Івано-Франківської обл.), на Донецькому кряжі (с. Провалля Свердловського р-ну Луганської обл.), у Гірському Криму.

Чисельність i причини її зміни:

Незначна, трапляється дуже рідко в горах на субальпійських та альпійських луках та галявинах на висоті 1200-2000 м н. р. м. та у степу. Причини зменшення чисельності: надмірний випас худоби, застосування пестицидів, наявність паразитичних комах.

Особливості біології та наукове значення:

Дає 1 генерацію на рік. Літ імаго триває з червня до середини серпня. Активний у сутінках та вночі, живиться нектаром квіток смілки та будяків. Гусінь живе спочатку групами серед обплетених шовковинкою листків кормових рослин, після зимівлі - поодинці. Живиться переважно верхівковими листками жовтецевих (аконіт, дельфіній, рутвиця орликолиста, сокирки Аякса). Заляльковується в кінці травня в білому шовковистому коконі на кормових рослинах. Розвиток лялечки триває 14-15 діб.

Морфологічні ознаки:

Розмах крил - 28-45 мм. Основний фон передніх крил зеленувато-оливковий. Кругла та V-подібна додаткова плями обведені блискучо-білою лінією, ниркоподібна пляма обведена частково білою, частково бурувато-рожевою лінією. Задні крила світло-сірі з жовтим відтінком, з темнішими жилками та зовнішнім краєм.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Не здійснювалися. Треба зберегти ділянки альпійських та субальпійських лук, обмежити випасання худоби, викошування трави, застосування пестицидів у місцях перебування виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Ключко, 1978, 2006; Goater, Ronkay, Fibiger, 2003.

Автор:

З.Ф. Ключко

Малюнок (фото):

І.Ю. Костюк