prevnext

Шемая кримська

Alburnus mentoides (Kessler, 1859)

Червона книга України Шемая кримськаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Коропоподібні. Cypriniformes.
Родина: Коропові. Cyprinidae.

Один з понад 20-ти видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України. Раніше цей вид розглядався в роді Шемая - Chalcalburnus (Berg, 1932) у ранзі підвиду C. chalcoides mentoides (Kessler, 1859)

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ендемік Криму: рр. Бельбек, Салгір, Альма, Сімферопольське водосховище та, можливо, холодноводні ставки.

Чисельність i причини її зміни:

Нечисленна, поодинці зустрічається в уловах рибалок аматорів. Знищення нерестовищ і погіршення умов нагулу в результаті осушення річок та вилучення води для сільськогосподарських та побутових потреб, гідротехнічне будівництво, забруднення води і ґрунтів річок, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення:

Прісноводна пелагічно-придонна зграйна жила риба, яка віддає перевагу ділянкам із помірною або швидкою течією і чистою водою. Статевої зрілості досягає у віці 2-3 років при довжині тіла близько 8 см. Розмножується в травні-червні. Плодючість до 5 тис. ікринок. Нерест порційний, проходить на мілководдях (на глибині 20-70 см), у місцях з чистою водою, помірною течією і щільним піщаним, піщано-гальковим або дрібно-кам'янистим ґрунтом при температурі води 15-20°С. Живиться планктоном, личинками і дорослими комахами, дрібними ракоподібними, ікрою риб.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, невисоке, сплюснуте з боків. Рот кінцевий, косо зрізаний, нижня щелепа дещо виступає уперед. Зябрових тичинок не більше 25. Діаметр ока в середньому складає зазвичай не менше 25% довжини голови. Лусок у бічній лінії 58-72. Найбільша довжина тіла 17 см, зазвичай 10-11 см, тривалість життя до 5 років. Спина темно-сіра з синюватим вилиском, боки сірувато-сріблясті з блакитним відтінком, черево сріблясто біле. Інколи на голові і боках буває невиразна поздовжня темна смуга. Плавці сіруваті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно вивчити біологію і сучасне поширення, заборонити вилов і створити іхтіологічні заповідники в місцях, де тримається ця риба. Занесена до ЧКУ (1994) і МСОП.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Немає, але можливе.

Господарське та комерційне значення:

Через малу чисельність промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Делямуре, 1964; Веселов, 1977; Мовчан, 1988, Болтачев, 1999; Freyhof, Kottelat, 2007.

Автор:

О.Р. Болтачов

Малюнок (фото):

О.Ю. Запорожець, І.В. Маханьков