prevnext

Горбань темний

Sciaena umbra Linnaeus, 1758

Червона книга України Горбань темнийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Горбаневі. Sciaenidae.

Один з 6-ти видів роду; єдиний вид роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантичне узбережжя Європи і Африки, внутрішні моря від Середземного до Азовського. В Україні відзначений в Чорному морі, зокрема у пн.-зх. його частині, біля Кара-Дагу, в р-ні Керченської протоки, та у пд.-зх. ділянці Азовського моря.

Чисельність i причини її зміни:

Мала. Трапляється як прилов у виловах ставних неводів. Причинами зниження чисельності є забруднення води, надмірний вилов, у тому числі при підводному полюванні.

Особливості біології та наукове значення:

Морська риба. Тримається у потайних місцях глибиною 10-15 м біля крутих скельних берегів, вертикальних скель і молів, рідше над піщаним, черепашковим і мулистим дном. Мігрує мало. Тримається зграями по 5-8 особин, іноді поодиноко. Біля берегів Криму відомий з травня по грудень, більш частий у липні-серпні. Середні розміри й маса тіла плідників біля Кара-Дагу коливаються в межах 14,3-20,5 см і 116-292 г, вік від 2 до 6 років при переважанні 3-річних особин. Плодючість у 10 самок завдовжки 26-47 см становила від 6,2 до 514 тис. ікринок. Розмноження відбувається у водах з помірною солоністю поза межами опріснення з першої половини червня по вересень, особливо інтенсивно у липні при температурі води 20-25°С. Нерест порційний, проходить у присмеркові години на відстані близько 2 км від берега. Молодь живиться дрібними організмами, дорослі особини більшими придонними, у тому числі рибою.

Морфологічні ознаки:

Тіло помірно довгасте, відносно високе, стиснуте з боків. Передня частина спинного плавця коротша за задню в 1,7 раза. Бічна лінія повна, дугою підіймається вгору до верхньозаднього краю зябрової кришки і поступово стає горизонтальною у бік хвостового плавця. Рот невеликий, кінцевий, нижній, з висувною верхньою щелепою, озброєною вузькою смужкою дрібних притуплених зубів. На нижній щелепі наявна смужка гостріших зубів. Самці й самки зовні однакові. Найбільша довжина тіла 70 см, у Чорному морі зазвичай від 21 до 35 см. Забарвлення спини темно-синє з фіолетовим чи золотистим відтінком, боки золотисті з мідним виблиском, черево сріблясто-біле.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесена до списків Бернської конвенції. Необхідно заборонити лов на даний вид з використанням ставних неводів та засобів підводного полювання, виявити і охороняти місця скупченння виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Реалізується у свіжому, частково у засоленому вигляді, також для виготовлення консервів.

Основні джерела інформації:

Смирнов, 1959; Олдридж, 1960; Световидов, 1964; Микрюков, 1966; Дехник, 1973; Дружинин, 1974; Каталог коллекций, 2003; Мовчан, 2006.

Автор:

А.І. Смірнов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков