Підорлик малий
Aquila pomarina C. L. Brehm, 1831
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Птахи. Aves. |
Ряд: | Соколоподібні. Falconiformes. |
Родина: | Яструбові. Accipitridae. |
Один з 9-ти видів роду; один з 5-ти видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Ареал виду та його поширення в Україні:
Складається з трьох частин, розташованих у Європі, Малій та Пд. Азії. У недалекому минулому ареал став розширятися у сх. напрямку. В Україні поширений на всій правобережній частині (окрім пд. степів), у пн., пн.-сх. та центральній частинах Лівобережжя.
Чисельність i причини її зміни:
Європейську популяцію оцінено у 14-19 тис. пар. В Україні у 1989 р. чисельність оцінювали в 200-250 пар. Згідно сучасних оцінок вона складає 500-1000 пар, можливо 1,2-1,5 тис. пар. Значна відміна між оцінками чисельності у минулому та у наш час, пов'язана головним чином з проведенням масштабних досліджень у останні роки. На стан виду негативно впливають меліорація, знищення старих ділянок лісу та місць, де птахи полюють.
Особливості біології та наукове значення:
Віддає перевагу ділянкам волого старого листяного та мішаного лісу, що межує з відкритими просторами (луки, поля, болота). Навесні з'являється у третій декаді березня. Міграція триває до другої декади квітня. Моногам. Яйця відкладає в квітні. В повній кладці 2 яйця. Насиджування триває 38-43 доби. Пташенята з'являються наприкінці травня, залишають гніздо в серпні. Як правило, виживає лише 1 пташеня. Восени починає відлітати на початку вересня. Статевої зрілості досягає на 3-4 році життя. Живиться переважно дрібними ссавцями, а також птахами, рептиліями та амфібіями.
Морфологічні ознаки:
Довжина тіла - 570-640 мм, маса тіла - 1200-1600 г, розмах крил - 1545 мм. У дорослого птаха оперення буре, верх голови і задня частина шиї світліші; на надхвісті нерідко буває біла смуга; махові пера темно-бурі, покривні пера крил бурі або світло бурі; цівка вкрита пір'ям; восковиця і пальці жовті; райдужна оболонка ока жовтувато-коричнева або жовта. Молодий птах темно-бурий, з чіткою вохристою плямою на потилиці; на крилах зверху по одному ряду білих плям; на верхівці хвоста вузька білувата смуга.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Під час гніздування охороняється в Карпатському БЗ, НПП "Шацькі озера" та "ДеснянськоСтарогутський", ПЗ: Полісьому, Рівненському, "Розточчя" та ін. Вид включено Вид включено до ЧКУ (1994), CITES (Додаток ІІ), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій. Для покращання охорони необхідні: збереження старих лісів, створення мікрозаказників радіусом 0,5 км навколо гнізд, влаштування штучних гніздівель, посилення контролю за випадками незаконного відстрілу, моніторинг за забрудненням оточуючого природного середовища.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомий випадок розмноження птахів в Естонському зоопарку.
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає.
Основні джерела інформації:
Грищенко та ін., 1998, 1999, 2001; Скільскій, 2001; Домашевский, 2001, 2002, 2004, 2005, 2008; Грищенко, 2002; European bird ..., 2004; Домашевский и др., 2008; Мілобог та інші, 2008.
Автор:
С.В. Домашевський, В.І. Стригунов
Малюнок (фото):
І.І. Землянських