Вівсянка чорноголова
Emberiza melanocephala Scopoli, 1769
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Птахи. Aves. |
Ряд: | Горобцеподібні. Passeriformes. |
Родина: | Вівсяникові. Emberizidae. |
Один з 37-ми видів роду; один з 16-ти видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Ареал виду та його поширення в Україні:
Від пд. частини Європи до зх. узбережжя Каспію. До 1950 рр. обл. гніздування в Україні простягалася вузькою смугою від пд.-сх. кордонів Луганської та Донецької обл. вздовж Пн. Приазов'я на зх. до "Асканія-Нова". Спорадично гніздився на пд. сх. Керченського п-ову. Сучасний ареал в Криму охоплює весь Керченський п-в. Спостерігається подальша тенденція просування виду в передгір'я Криму. Окремі пари та територіальні самці відмічені на узбережжі Молочного лиману, на пн. Арабатської стрілки, в ок. м. Таврійська (Херсонська обл.) та в Степовому Криму.
Чисельність i причини її зміни:
У Європі - близько 2,8 тис. пар, в 1970-1990 рр. спостерігалося значне скорочення. В Україні, до середини 1970 рр. чисельність на Керченському п-ві сягала, можливо, декількох десятків пар, а на початку ХХІ ст. - 150-200 пар. У Пн. Приазов'ї чисельність різко скоротилась до 50-200 пар. У Луганській обл. до початку 1990-х рр. нараховувалось близько 20 пар, нині гніздяться поодинокі пари. Розширенню ареалу та зростанню чисельності виду в Криму сприяє погіршення культури землеробства та зменшення масштабів тваринництва. У Пн. Приазов'ї скорочення чисельності в 1980-1990 рр. пов'язане з розвитком сільського господарства та будівництвом пансіонатів що призвело до знищення природних біотопів.
Особливості біології та наукове значення:
Трапляється у відкритих сухих степах, на зсувних схилах морських берегів. Тримається серед високої рудеральної рослинності, молодих полезахисних лісосмугах та чагарниках. У місцях гніздування з'являються в квіті-травні. Гнізда розташовуються в кущах та заростях трав'яних рослин. У кладці 2-7, частіше 4-5 яєць. Насиджує самка протягом 14-16 днів. Пташенята залишають гніздо у віці приблизно 12 діб. Відліт у липні-серпні. Живиться зерном культурних рослих, насінням бур'янів та комахами.
Морфологічні ознаки:
Довжина тіла - близько 17 см, маса тіла - 2533 г. Дорослий самець у шлюбному вбранні: голова чорна; задня частина шиї, спина, малі покривні пера верху крил, поперек і надхвістя каштаново-руді; горло і решта нижньої частини тулуба яскраво-жовті; дзьоб сірий; ноги бурі. Доросла самка зверху бурувато-сіра, на спині рудий відтінок і темні плями, поперек і надхвістя жовтуваті або рудуваті; низ жовтуватий. Молодий птах подібний до самки, але в оперенні переважає вохристий відтінок.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесено до Бернської конвенції (Додаток ІІ). ЧКУ (1994). Охороняється в Луганському та Опукському ПЗ, РЛП "Меотида". Необхідно запобігати знищенню природних біоценозів, придатних для гніздування виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає.
Основні джерела інформації:
Спангенберг, Судиловская, 1954; Степанян, 1978; Костин, 1983; Cramp S. (ed.), 1994; Кинда, Гринченко, 2002; Кинда и др., 2003.
Автор:
В.В. Кінда, О.І. Бронсков
Малюнок (фото):
І.І. Землянських