Морська свиня (азовка)
Phocoena phocoena (Linnaeus, 1758)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Ссавці. Mammalia. |
Ряд: | Китоподібні. Cetacea. |
Родина: | Морські свині. Phocoenidae. |
Один з 4-х видів роду, один вид в фауні України, представлений ендемічним підвидом P. p. relicta Abel, 1905.
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Вид поширений в прибережних водах пн. частин Атлантичного і Тихого океанів, в Мармуровому, Чорному і Азовському морях. Трапляється во всій акваторії територіальних вод України.
Чисельність i причини її зміни:
Невідома, однак є підстави вважати, що за період припинення промислу запаси виду декілька збільшилися, в том числі і в територіальних водах України. Причини зміни чисельності: загибель внаслідок браконьєрського рибного лову, в рибальських снастях і від забруднення моря.
Особливості біології та наукове значення:
Звичайно тримається нечисленними групами, але в період масового ходу риби збирається в великі косяки. Основу живлення становлять пелагічні (шпрот, хамса, атерина) і придонні риби (бички). Період спарювання - липень-жовтень, щенята з'являються з квітня по серпень. Термін вагітності близько 10 місяців. Довжина новонародженого досягає половини і більше довжини матері. В прибережних зонах и на мілководді зустрічальність вища, особливо в весняний і осінній періоди. Заходить в естуарії і низов'я Дунаю, Пд. Бугу, Дніпра, Інгульцю, Дону. Відокремлюються кілька популяцій, що прив'язані до відповідних популяцій хамси. В період ходу анчоуса з Чорного моря в Азовське і навпаки пн.-сх. популяція морської свині концентрується в зоні перед Керченським проливом. Суттєві скупчення пн.-зх. популяції відмічаються в суміжних водах зх. і пд. узбережжя Криму.
Морфологічні ознаки:
Морські свині дрібніше за справжніх дельфінів і мають зуби з округлою коронкою. Довжина тіла - 1,2-1,8 м, маса - близько 30-70 кг (в Чорному морі), тіло більш кремезної статури. Голова, притуплена. Спинний плавець невеликий, трикутної форми. Передні плавці досить короткі, зміщені до голови. Забарвлення тіла контрастне, з чорними, білими й сірими ділянками, або однотонне, з відтінками сірого.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Вид був занесений до ІІ видання Червоної книги України (1994). Включений до Червоного списку МСОП (категорія EN), ІІ додатку до Бернської конвенції, ІІ додатку до Боннської конвенції і угоди ACCOBAMS.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
В неволі не розмножується і довго не живе.
Господарське та комерційне значення:
Не має.
Основні джерела інформації:
Клейненберг, 1956; Томилин, 1957; Гептнер, Чапский, Арсеньев, Соколов, 1976; Соколов, 1986; Михалев, 2004; Михалев, 2004.
Автор:
Ю.О. Михальов
Малюнок (фото):
П.Є. Гольдін