prevnext

Боліварія короткокрила

Bolivaria brachyptera (Pallas, 1773)

Червона книга України Боліварія короткокрилаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Богомоли. Mantoptera.
Родина: Справжні богомоли. Mantidae.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Один вид роду у фауні України. Ареал диз'юнктивний. Поширений в Пн. Причорномор'ї, у Малій Азії, на Близькому Сході, Кавказі та у Закавказзі, Нижньому Поволжі, Сх. Казахстані та Середній Азії, Пд.-Зх. Монголії. В Україні відомий з пд. Одеської та Херсонської обл., Криму.

Чисельність i причини її зміни:

Рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Чисельність зменшується внаслідок степових пожеж, розорювання цілинних ділянок, перевипасу, використання приморських степів в рекреаційних цілях та застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення:

Генерація однорічна. Зимують у фазі яйця. Личинки з'являються в кінці травня - на початку червня, дорослі комахи - з кінця червня. Хижаки-засадники, живляться дрібними комахами. Самець та самка короткокрилі, тому не здатні до польоту. Зустрічаються у передгір'ях, на схилах горбів, ярів та балок зі збідненим степовим різнотрав'ям, на ділянках цілинних піщаних степів. Тримаються на поверхні ґрунту, іноді - на кущах полину й сухих стеблах трав.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла 35-46 мм. Бурувато-сірі, іноді із загальним зеленуватим відтінком. На передній поверхні голови добре помітна чорна з білою оторочкою поперечна смужка, що охоплює очі та лоб. Вздовж усієї довжини по центру передньоспинки добре виражений поздовжній кіль. Надкрила і крила з білою смужкою вздовж переднього краю, вкорочені, у обох статей не заходять за середину черевця. Крила прозорі, димчасті, з чорно-фіолетовою блискучою оторочкою по краях. Перший членик задньої лапки довший за всі інші, разом узяті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняються у Карадазькому ПЗ у складі фауни безхребетних. Необхідно вивчити особливості біології виду. Доцільно створювати у місцях перебування виду ентомологічні заказники.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Корисний ентомофаг, комерційного значення не має.

Основні джерела інформації:

Якобсон, Бианки, 1905; Шугуров, 1907; Бей-Биенко, 1964 а; Правдин, 1984; Редкие и исчезающие., 1988; ЧКУ, 1994; Otte, Spearman, Stiewe, Eades, 2008; Семенов, 2009; власні спостереження Пушкаря та Савчука.

Автор:

Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко

Малюнок (фото):

Є.В. Комаров