prevnext

Тріскачка ширококрила

Bryodemella tuberculata (Fabricius, 1775)

Червона книга України Тріскачка ширококрилаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Прямокрилі. Orthoptera.
Родина: Саранові. Acrididae.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Один вид роду в фауні України. Ареал диз'юнктивний, від Данії та країн Скандинавії до Далекого Сходу Росії, Тібету та Гімалаїв. В Україні відмічений на пд. Полісся, у Лісостепу та пн. Степу (Чернігівська, Київська, Черкаська, Полтавська, Харківська обл.). Останні достовірні знахідки в Україні зроблені у 1953 р. поблизу м. Харкова.

Чисельність i причини її зміни:

Дуже низька. Чисельність змінюється через потепління клімату, вирубування старих соснових масивів, перетворення піщаних надзаплавних терас в зону відпочинку.

Особливості біології та наукове значення:

Генерація однорічна. Зимують у фазі яйця (у ворочках). Ворочки великі, вигнуті, розділені слабкою перетяжкою на дві нерівні частини: верхню, меншу, заповнену губчатою масою, та нижню велику, де міститься 25-28 великих червонуватих яєць. Личинки з'являються на початку травня. Дорослі особини - з початку червня до серпня. Зустрічаються на узліссях та галявинах в соснових лісах, на остепнених ділянках надзаплавної тераси та піщаних горбах у заплавах річок. Фітофаг. Самець в польоті голосно тріщить. Зустрічаються локально, ніде не досягають великої чисельності.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла 26-39 мм. Бурі чи жовтувато-бурі, покриті темними плямами. У польоті помітні яскраві малинові, прозорі (не шкірясті) крила з темною широкою поперечною смугою. Голова з широким випуклим тім'ям, тім'яні ямки неправильно трикутні. Вусики нитчасті, вдвічі коротші за тіло. Передньоспинка спереду звужена, циліндрична, випукла; ззаду - плоска, злегка зморшкувата, з випуклими "плечима", її задній край кутом виступає над основою надкрил. Серединний кіль передньоспин-ки низький, тонкий, нерідко напівстертий, перетинається 2-3 поперечними, іноді слабко вираженими борозенками. Задні гомілки брудно-жовті, на вершині затемнені. Яйцеклад короткий та широкий, малопомітний.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно створювати заказники у місцях мешкання виду в Україні. Пропонується реакліматизація виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Иванов, 1887; Якобсон, Бианки, 1905; Дірш, 1926; Кришталь, 1949; Мищенко, 1951; Бей-Биенко, 1964 b; Стороженко, 1986; Бей-Биенко, Бенедиктов, 1997; Пушкар, 2008; Eades, Otte, 2008.

Автор:

Т.І. Пушкар

Малюнок (фото):

Т.І. Пушкар