prevnext

Палінгенія довгохвоста

Palingenia longicauda (Olivier, 1791)

Червона книга України Палінгенія довгохвостаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Одноденки. Ephemeroptera.
Родина: Палінгенієві. Palingeniidae.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд.-центральноєвропейський вид; повністю зник у Зх. Європі. Достовірні знахідки тепер тільки у басейні Дунаю. В Україні вид трапляється в основному руслі р. Дунай (околиці м. Рені) та у Кілійському гирлі Дунаю. До першої половини ХХ ст. відзначався в басейнах верхньої та середньої течії Дністра.

Чисельність i причини її зміни:

В Україні у 1970-ті роки чисельність у Кілійському гирлі Дунаю до Вилкова сягала 500700 екз. /м2 при біомасі до 5 г/м2. Сучасні дані відсутні. З огляду на приуроченість виду до донних мулистих ценозів великих низинних рік, найбільшу загрозу становлять гідротехнічна регуляція (днопоглиблювальні роботи у гирловій частині Дунаю) та забруднення вод.

Особливості біології та наукове значення:

Населяє глинисту урвисту рипаль рік. Личинки риють у мулисто-глинистих осадах дна та берегів на глибині до 10 м U-подібні ходи. Ритмічними рухами личинки створюють приток води, відфільтровуючи частинки органіки, водорості, бактерії, якими живляться. Цикл розвитку семівольтинний; личинки розвиваються впродовж 2-3 років, линяючи до 20 раз. Літ дорослих особин в червні-липні, має синхронізований характер. Пік вильоту припадає на 16.00-19.00 год. Імаго живуть короткий час і постійно знаходяться в польоті: середні та задні ноги не функціонують. Після копуляції самки здійснюють компенсаторний літ до 10 км вверх по течії ріки.

Морфологічні ознаки:

Крила дорослих особин гемінізовані (поздовжні жилки попарно зближені). Передні крила з 3 парами жилок. Функціональними є тільки передні ноги самця. Парацерк рудиментарний. Церки самця удвічі довші за тіло, у самок дорівнюють довжині тіла. Голова коричнева, груди та ноги жовті або білуваті, черевце та церки жовтуваті. Личинки жовтувато-коричневі. Гомілки передніх ніг з масивними зубцями ззовні. Зубці "бивнів" (дистальних виростів мандибул) великі, недиференційовані. 3-7 сегменти черевця з довгими латеральними відростками.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Дотримання конвенцій та втілення в життя загальноєвропейських і регіональних програм, спрямованих на покращення стану екосистем Дунаю та збереження біоти; мораторій на прокладання глибоководних судноплавних шляхів в межах Кілійської частини дельти Дунаю; контроль якості поверхневих вод.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Раніше личинок добували як наживку для сома. Тепер, через рідкісність виду та заборону переметів, цей промисел припинився.

Основні джерела інформації:

Жадин, 1940; Кутикова, Поліщук, 1974; Старобогатов, 1977; Мирзоян, 1982; Харченко, 1993; Єрмоленко, 1999; Ktonowska-Olejnik, 2004; Soldan, Godunko, Zahradkova, Palingenia, 2009.

Автор:

В. М. Титар, Р. Й. Годунько

Малюнок (фото):

І. В. Маханьков