prevnext

Кошеніль польська

Porphyropha polonica (Linneaeus, 1758).

Червона книга України Кошеніль польськаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Рівнокрилі. Homoptera.
Родина: Червеці гігантські. Marganodidae.

Природоохоронний статус виду:

Недостатньо відомий.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Зх. та Сх. Європа. До середини ХХ ст. зустрічався майже на всій території України, проте з 1960-х рр. зареєстрований не був.

Чисельність i причини її зміни:

Даних немає. Можливо, зникаючий вид. Причини зміни чисельності: Нез'ясовані, що, можливо, пов'язано з відсутністю проведення спеціальних досліджень.

Особливості біології та наукове значення:

Має 1 генерацію на рік. Зимують личинки в яйцевих мішках. Після пробудження личинки пересуваються в пошуках кормових рослин (суниця, перстач, гусячі лапки, горчак, остудник голий, мучниця, материнка та інші). По їхніх стеблах личинки спускаються до коріння, перетворюються в нерухомі кулясті "цисти" синього чи фіолетового кольору. Розвиток триває до середини липня. Дорослі комахи з'являються в липні - на початку серпня. Самці гинуть після парування. Запліднена самка заривається у ґрунт і протягом кількох діб відкладає 300-700 яєць у яйцевий мішок, після чого гине. Личинки з'являються через місяць

Морфологічні ознаки:

Самки широкоовальні, завдовжки 1,5-6,6 мм, червоного або вишнево-фіолетового кольору. Вусики 7-8-членикові, членики короткі та широкі. Очі добре розвинені. Ноги великі, особливо передні, копальні, з великим кігтиком. Тіло вкрите довгими щетинками. Самці завдовжки 2,25-3,5 мм блакитно-фіолетові. Очі великі, груди чорні, тергіти черевця фіолетові. Вусики довгі, 9-10-членикові. Передні ноги короткі, задні - довгі, лапки мають кігтик

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Відомостей немає.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

В минулі століття у зх. і пд. районах України було розвинуте промислове виробництво червоної фарби (карміну) з "цист" кошенілі польської.

Основні джерела інформації:

Борхсениус 1950; Терезникова, 1975; ЧКУ. Тваринний світ, 1994.

Автор:

П.В. Пучков, О.В. Пучков

Малюнок (фото):

Я.І. Медловська, І.В. Маханьков