prevnext

Ліксус катрановий

Lixus canescens (Fischer-Waldheim, 1835)

Червона книга України Ліксус катрановийКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Твердокрилі. Coleoptera.
Родина: Довгоносики. Curculionidae.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пн. частина Румунії, Молдова, Нижнє Поволжя, Пд. Урал. В Україні зареєстрований в лівобережному Степу (ділянки сухого Степу, кам'янисті схили морського узбережжя).

Чисельність i причини її зміни:

Незначна. Причини зміни чисельності: деградація його місць перебування (численні антропічні фактори), а також збирання населенням кореневищ катрану.

Особливості біології та наукове значення:

Імаго живиться листям, личинки - стеблами та кореневищами катрану (Crambe maritima). Парування - у травні. Самка відкладає 1-2 яйця у невеликі комірки стебла катрану, які сама і вигризає. Личинки виходять через 5-7 днів; поступово просуваються серединою стебел до кореневищ. Заляльковування - в кінці серпня. В одній рослині розвиваються від 1-2 до 5 жуків.

Морфологічні ознаки:

14-19 мм. Верх з густими сірувато-білими волосками, розташованими у вигляді окремих плям. Низ, крім останніх трьох сегментів черевця, з густими білими, глибоко розщепленими лусками. Надкрила без бокових смуг, ширші за передньоспинку, паралельнобокі, їх верхівки загострені та подовжені. Останні сегменти черевця густо вкриті простими волосками, з голими цятками. Головотрубка сильно зігнута, в обох статей товстіша за передні стегна, з тупим кілем, лоб з великою ямкою. Передньоспинка трохи коротша своєї ширини біля основи, конічно звужена до верхівки, з помітно закругленими лопатями та подвійним цяткуванням на диску.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється, як компонент біоценозу, в "Хомутовському Степу" (Український степовий ПЗ), заказнику загальнодержавного значення "Обіточна коса". Для охорони потрібно виявити і взяти під охорону інші місця його перебування з детальним вивченням особливостей біології виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Тер-Минасян, 1967; Воловник, 1984; ЧКУ, Тваринний світ, 1994; Воловник, 1994.

Автор:

С.В. Воловник, В.Ю. Назаренко

Малюнок (фото):

О.С. Мандзюк