prevnext

Зегрис Евфема

Zegris eupheme (Esper, 1805)

Червона книга України Зегрис ЕвфемаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Лускокрилі. Lepidoptera.
Родина: Білани. Pieridae.

Один з двох європейських видів невеликого палеарктичного роду. У фауні України представлений типовим підвидом

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд.-Зх. Європа (Португалія, Іспанія), Пн. Африка (Марокко), Мала Азія, пд. Сх. Європи, Кавказ, Закавказзя, Казахстан. В Україні у теперішній час зустрічається лише місцями у степовій зоні та Криму. Дуже локальний.

Чисельність i причини її зміни:

Переважно незначна; подекуди (наприклад, уздовж шляхів біля БЗ "Асканія-Нова") кількість метеликів у пік льоту може досягати до 10 особин на 1 га. Причини зменшення чисельності: порушення місць перебування виду (розорювання цілинного степу, викошування та випалювання трав, інтенсивне випасання худоби).

Особливості біології та наукове значення:

Зустрічається у цілинному степу, на ділянках степової рослинності біля морського узбережжя та оз. Сиваш, іноді на рудеральній рослинності вздовж шляхів і зрошувальних каналів. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів триває з середини квітня до травня, можливі міграції. Самки відкладають яйця на квіткові бруньки деяких хрестоцвітих. Гусінь з'являється через 5-8 діб, розвивається 17-40 діб, перетворюючись у кінці червня на лялечок, які зимують.

Морфологічні ознаки:

Розмах крил - 40-49 мм. Загальний фон забарвлення крил - білий. Мають характерну сіру з оранжевою серединою пляму на вершині досить гострих передніх крил, у самок ця оранжева пляма може бути невиразною, або зовсім заміщеною сірим кольором. Задні крила з невиразним зеленувато-жовтуватосірим візерунком - блідим відбитком малюнка нижньої сторони крила.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид занесено до Європейського Червоного списку. Охороняється на деяких заповідних територіях, зокрема, у БЗ Чорноморському та "Асканія-Нова". Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях перебування виду (наприклад, у Білозерському р-ні Херсонської обл.).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Образцов, Шелюжко, 1939; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Плющ, 2006, 2007; Львовский, Моргун, 2007. Особисті повідомлення Бідичака, Волошина, Герасимова, Голобородька, Жакова, Ковальчука, Мулєнка, Паламарчука, Пузанова, Шешурак та ін.

Автор:

І.Г. Плющ.

Малюнок (фото):

К.Е. Довгайло