prevnext

Носатка-листовидка

Libythea celtis (Laicharting in Fuessly, 1782)

Червона книга України Носатка-листовидкаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Лускокрилі. Lepidoptera.
Родина: Носатки. Libytheidae.

Один з 6 видів роду; єдиний представник невеликої родини у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. Європа, Пн. Африка, помірний (частково) та субтропічний пояси Азії (до Японських о-вів). В Україні зустрічається лише у Гірському Криму та на пд. березі Криму.

Чисельність i причини її зміни:

Подекуди зустрічається досить часто, за сприятливих умов у пік льоту буває 500-1000 і більше особин на 1 га. Причини зменшення чисельності: порушення породної структури лісу, особливо винищення каркасу південного - єдиної кормової рослини гусені цього виду у межах України; безконтрольне використання пестицидів, урбанізація.

Особливості біології та наукове значення:

Зустрічається у лісах, рідколіссях та парках чорноморського узбережжя і пд. схилів Кримських гір, іноді - на яйлах. Дає одну генерацію на рік. Літ імаго, які перезимували, починається в кінці лютого - на початку березня, триває до середини травня; влітку - з середини червня до пізньої осені. Метелики найчастіше сидять на тонкому гіллі дерев та чагарників, імітуючи сухе листя; у спеку також на вогких місцях біля калюж тощо. Характерна літня імагінальна діапауза. Гусінь живиться листям каркасу південного; заляльковується на деревах і чагарниках.

Морфологічні ознаки:

Розмах крил - 35-47 мм. Метелик характерної форми з дуже видовженими губними полапками. Крила темно-коричневі з оранжево-рудими плямами, переднє крило з невеликою білуватою плямою біля вершини. Задні крила знизу сіро-коричневі з малюнком, який імітує сухе листя.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у ПЗ гірського Криму. Рекомендується зберігати природні ліси та рідколісся з каркасу південного. Доцільним є створення ентомологічних заказників у місцях з найбільшою чисельністю виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Коршунов, 1964; Некрутенко, 1985; Редкие и исчезающие 1988; Tolman, Lewington, 1997, 2008; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Львовский, Моргун, 2007. Особисті повідомлення Ботмана, Будашкіна, Герасимова, Єфетова, Пузанова, Троценка.

Автор:

І.Г. Плющ

Малюнок (фото):

К.Е. Довгайло