prevnext

Сонцевик фау-біле

Nymphalis vaualbum ([Denis & Schiffermuller], 1775)

Червона книга України Сонцевик фау-білеКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Лускокрилі. Lepidoptera.
Родина: Німфаліди. Nymphalidae.

Один з 4 видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Ареал виду та його поширення в Україні:

Центральна та Сх. Європа, помірні широти Азії від Пд. Уралу, Казахстану, Тянь-Шаню до Далекого Сходу, а також Пн. Америка. В Україні зустрічається лише спорадично у майже всіх регіонах, окрім крайнього пд. та Криму.

Чисельність i причини її зміни:

Дуже рідкісний вид, відомі лише поодинокі знахідки. Причини зменшення чисельності: невідомі, можливо, зміна породної структури та густоти деревного покриву лісу, розчищення берегів водотоків, кліматичні зміни, хімічна обробка лісу.

Особливості біології та наукове значення:

Зустрічається у листяних та мішаних лісах, заплавах. Біологічні особливості виду в Україні не вивчені. Літ метеликів може спостерігатися з весни до пізньої осені. Метелики живляться соком поранених дерев, перестиглих фруктів, екскрементами тощо. Гусінь - листям верби, тополі, берези, агрусу та інших рослин з травня до липня, живуть групами у павутинних гніздах. Зимують імаго.

Морфологічні ознаки:

Розмах крил - 56-68 мм. Крила руді або цегляно-червонуваті, з чорними плямами; оторочка по краю крил темна. Біля вершини передніх крил і на передньому краї задніх різко виступає по одній білій плямі. Край передніх крил утворює досить різку виїмку. Низ темний, з білою плямою у вигляді літери "L" посередині заднього крила.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Слід ґрунтовно вивчити особливості біології та з'ясувати ймовірні причини скорочення чисельності. У разі виявлення постійної популяції виду доцільне створення ентомологічного заказника.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Ксенжопольский, 1912, 1911; Образцов, Шелюжко, 1939; Хлус, Чередарик, Скільський, Череватов, 2002; Шешурак, Плющ, Кавурка, 2004; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Канарський, 2006, 2007; Плющ, 2006, 2007; Голобородька, Пахомов, 2007; Львовский, Моргун, 2007. Особисті повідомлення Голобородька, Ковальчука, Романіва, Шешурак.

Автор:

І.Г. Плющ

Малюнок (фото):

К.Е. Довгайло