prevnext

Сатир залізний

Hipparchia statilinus (Hufnagel, 1766)

Червона книга України Сатир залізнийКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Лускокрилі. Lepidoptera.
Родина: Сатири. Satyridae.

Один з 25 видів роду; єдиний представник підроду Neohipparchia у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд., Центральна та Сх. Європа (крім пн. районів), Пн. Африка, Мала Азія та Кавказ. В Україні зустрічається на Поліссі, у лісостеповій та степовій зонах, у Гірському Криму. Локальний.

Чисельність i причини її зміни:

У пік льоту за сприятливих умов досягає: на Поліссі - 1-5 особин на 1 га, в Херсонській обл. - 5-10, Гірському Криму - 5-20, на сх. степової зони - 100-300 особин на 1 га. Причини зменшення чисельності: руйнування біотопів виду (вирубування лісів, розорювання цілинних степів, випалювання трав тощо).

Особливості біології та наукове значення:

Місця перебування: на Поліссі - сухі сонячні галявини у борах, узлісся і лісові просіки; у Херсонській обл. - біля річок і лиманів та на солончаках; у Криму - рідколісся та чагарники пд. берега, іноді - передгір'я і галявини гірських лісів; на пд. сх. - ділянки цілинного степу, кам'янисті крутосхили з розрідженою трав'янистою рослинністю. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів - з серпня до вересня-жовтня (у Гірському Криму - з липня). Гусінь живиться на рослинах родини злакових, розвивається з вересня до червня, зимує.

Морфологічні ознаки:

Розмах крил - 42-53 мм. На передніх крилах мають два очка, іноді з білими крапками посередині. У самки на задніх крилах одне очко біля заднього кута і в один ряд з ним кілька білуватих крапок, навколо очок передніх крил жовтуваті плями. Загальний фон забарвлення крил - темний сіро-коричневий.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Пасивно охороняється у деяких заповідниках Криму (Карадазький ПЗ та інші), Луганському ПЗ, а також у Джарилгацькому заказнику державного значення. Доцільно створити ентомологічні заказники на Поліссі. У місцях перебування виду рекомендована регламентація випасання худоби, викошування та заборона випалювання трави.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Образцов, Шелюжко, 1939; Шешурак, Плющ, Кавурка, 2004; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Берест та ін., 2006; Плющ, 2006, 2007; Голобородька, Пахомов, 2007; Львовский, Моргун, 2007; Шешурак, Плющ, Берест, Шимко, 2007. Особисті повідомлення Будашкіна, Герасімова, Голобородька, Дем'яненка, Ковальчука, Мулєнка, Пузанова, Рутьяна, Шеховцова, Шешурак.

Автор:

І.Г. Плющ

Малюнок (фото):

К.Е. Довгайло