Трифіза Фрина
Triphysa phryne (Pallas, 1771)
Тип: | Членистоногі. Arthropoda. |
Клас: | Комахи. Insecta. |
Ряд: | Лускокрилі. Lepidoptera. |
Родина: | Сатири. Satyridae. |
Єдиний у Європі представник невеликого центрально-азійсько-сибірського реліктового роду
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Пд.-Сх. Європа, Пд. Урал, Казахстан, Пд.-Зх. Сибір, Алтай, Пн. та Центральний Тянь-Шань. В Україні зберігся дуже локально, лише у Херсонській обл. та біля оз. Сиваш.
Чисельність i причини її зміни:
Переважно незначна, лише на о-ві Куюктук (оз. Сиваш) може досягати у пік льоту імаго 20-30 особин на 1 га. Причини зменшення чисельності: порушення місць перебування виду (розорювання цілинного степу, надмірний випас худоби, випалювання трави).
Особливості біології та наукове значення:
Зустрічається в цілинних злакових степах. Зберігся лише на заповідних територіях. Біологія в Україні вивчена мало. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів відбувається у травні. Самки відкладають яйця на злакові рослини, якими живиться гусінь. Зимують лялечки.
Морфологічні ознаки:
Розмах крил - 30-39 мм. Статевий диморфізм дуже виразний. Загальний фон забарвлення крил самця темний сіро-бурий, самки - кремово-білуватий. Низ крил контрасний сіро-бурий, з виразними білуватими жилками та рядами очок уздовж зовнішнього краю крил.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесений до Червоної книги метеликів Європи (1998). Пасивно охороняється у БЗ "Асканія-Нова" та у Азово-Сиваському НПП. Необхідно докладніше вивчити особливості біології виду з метою подальшого створення умов, оптимальних для збереження цього стенобіонтного виду.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає.
Основні джерела інформації:
Шугуров, 1906; Образцов, Шелюжко, 1939; Будашкин, 2003; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Плющ, 2006, 2007; Львовский, Моргун, 2007. Особисті повідомлення Будашкіна, Жакова.
Автор:
І.Г. Плющ
Малюнок (фото):
К.Е. Довгайло