prevnext

Синявець піренейський

Agriades pyrenaicus (Boisduval, 1840)

Червона книга України Синявець піренейськийКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Лускокрилі. Lepidoptera.
Родина: Синявці. Lycaenidae.

Єдиний представник у фауні України загалом гірського голарктичного роду. Українські популяції належать до підвиду ergane Higgins, 1981, описаного з Воронежу (Росія).

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. Європа, пд. частина Сх. Європи (диз'юнктивно), Кавказ та Закавказзя, Туреччина. В Україні зустрічається дуже локально, лише у Вовчанському р-ні Харківської обл. уздовж крейдяних відшарувань р. Вовча.

Чисельність i причини її зміни:

На невеликих ділянках, площа яких не перевищує декілька га, у пік льоту може досягати 500-800 особин на 1 га. У сприятливі роки у квітні місцями чисельність гусені на одній кормовій рослині досягає 25 особин (чи до 100 гусениць на 1 м2). Причини зменшення чисельності: руйнування місць перебування виду (штучні посадки сосни на схилах р. Вовча, видобування крейди), надмірний випас худоби.

Особливості біології та наукове значення:

Зустрічається на ділянках крейдяних відшарувань на схилах річкових терас. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів триває з 9-10 травня до початку червня. Пік льоту імаго за багаторічними спостереженнями відбувається 19-27 травня. Літ імаго співпадає з періодом цвітіння єдиної кормової рослини гусені - Androsace koso-poljanskii (Primulaceae). Самки зазвичай відкладають яйця по одному на листя, квітки та бруньки рослин, якими живиться гусінь. Розвиток яйця триває 10-15 діб, гусінь після недовгого живлення на рослині йде до ґрунту та діапазує там до весни наступного року. Заляльковується у ґрунті біля поверхні між 25 квітня та 3 травня. Розвиток лялечок триває 15-20 діб.

Морфологічні ознаки:

Розмах крил - 23-28 мм. Статевий диморфізм виразний. Метелик з дуже характерною зовнішністю: крила самців зверху блідоблакитнувато-сірі з вузькою темною крайовою смужечкою; крила самок темно-бурі. На передніх крилах добре помітні порівняно великі чорні дискальні крапки. Оторочка крил біла.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Як компонент біоценозу пасивно охороняється у невеликому ботанічному заказнику на р. Вовча. Необхідне припинення будь-яких насаджувань сосни на крейдяних схилах р. Вовча та організація ентомологічних заказників на ще не засаджених ділянках таких схилів з жорсткою забороною лісових насаджень, видобування крейди та надмірного випасу худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Pljushtch, 1989; Грамма, Плющ, 1992; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Плющ, 2006, 2007; Львовский, Моргун, 2007.

Автор:

І.Г. Плющ

Малюнок (фото):

К.Е. Довгайло