prevnext

Пістрянка понтійська

Zygaena sedi (Fabricius, 1787)

Червона книга України Пістрянка понтійськаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Лускокрилі. Lepidoptera.
Родина: Пістрянки. Zygaenidae.

Один з 101 видів роду; один з 18 видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Балкани, Пд.-Сх. Європа, Мала Азія. В Україні - у сх. частині пд. берега Криму.

Чисельність i причини її зміни:

За даними 26-річних моніторингових досліджень у Карадазькому ПЗ та на прилеглих територіях встановлені значні коливання чисельності. Період коливань 4-6-річний. Пікові значення чисельності - до кількох сотень метеликів на 1 годину маршрутного обліку. Такі значення тримаються 1-2 роки, після чого наступає 3-5-річна депресія чисельності: імаго спостерігаються поодинокими особинами, ці коливання чисельності, ймовірно, мають природні причини. Причини зменшення чисельності: у деяких популяціях - курортне будівництво, розширення площ виноградників.

Особливості біології та наукове значення:

Мешкає у лучно-степових біоценозах, від практично нульових позначок до 300 м н. р. м. у місцях перебування кормової рослини гусені - горошку стрункого (далматського), переважно розташованих на пн. та зх. схилах гір. На пд. схилах зустрічається у найбільш мезофітних їх частинах. У Карадазькому ПЗ у 1980-х рр. спостерігалися локальні колонії цього виду виключно на пн. та зх. схилах гір. З середини 1990-х вони стали поступово переходити до низових частин пд. схилів і зараз існують лише там; причини цього не з'ясовані. Моновольтинний вид, літ метеликів - з кінця травня до середини липня. Самка відкладає яйця окремими рядками (до 6-14 яєць) на листя кормової рослини. Розвиток яйця - 7 днів. Гусінь перших віків мінує, пізніше скелетує листя, розвивається близько 20 днів і в першій декаді липня зупиняє живлення, впадаючи у діапаузу до квітня наступного року. Навесні розвиток триває близько 3 тижнів, гусінь живиться молодим листям та квітковими бруньками, обгризає молоді пагони. Заляльковування - в другій декаді травня на трав'янистих рослинах у жовтому коконі. Лялечка розвивається 11-16 днів.

Морфологічні ознаки:

Розмах крил - 26-33 мм. Переднє крило темно-зеленувато-синє з добре розвинутим малюнком з трьох пар відносно великих кутастих частково злитих червоних плям з білуватою облямівкою. Заднє крило червоне з вузькою темно-зеленувато-синьою облямівкою на зовнішньому краї. Черевце темнозеленувато-синє.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у Карадазькому ПЗ. Доцільно створити ентомологічні заказники в інших його місцях перебування (із забороною випасання худоби та сінокосу).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Проводилося К.О. Єфєтовим, однак досить трудомістке.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Holik, Sheljuzhko, 1956; Будашкин, 1987; Efetov,1996; Будашкин, 2004; Efetov, 2004; 2005.

Автор:

Ю.І. Будашкін, К.О. Єфетов

Малюнок (фото):

К.О. Єфетов