l1

prevnext

Андрена велика

Andrena (Melandrena) magna Warncke, 1965

Червона книга України Андрена великаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Перетинчастокрилі. Hymenoptera.
Родина: Андреніди. Andrenidae.

Один із 65 видів голарктичного підроду Melandrena всесвітньо поширеного роду Andrena (біля 1500 видів). Один із 170 видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Рідкісний понтійський вид. Відомий з Греції, Туреччини, Румунії, Вірменії, Грузії та України, де зустрічається лише в Криму (Опукський, Карадазький та Казантипський ПЗ, Тарханкут, с. Оленівка, с. Міжводне, окол. м. Сімферополя).

Чисельність i причини її зміни:

Дуже рідкісний, відносно крупний вид, який може слугувати здобиччю для колекціонерів. Чисельність знижується через різке зменшення степових ділянок.

Особливості біології та наукове значення:

В Криму має 2 покоління; літає з середини травня до кінця липня. Полілект - зустрічається на різноманітних видах степових рослин. Особливості гніздування не відомі. Інші представники роду викопують гнізда в землі, за що отримали назву "земляні бджоли".

Морфологічні ознаки:

(За Осичнюк, 1977). Самка: довжина тіла 1619 мм. Тіло чорне, крила чорно-фіолетові. Вершинні частини тергумів червонувато-коричневі. Голова та груди у густому, досить довгому, повністю чорному або коричнювато-чорному опушенні, іноді з білою перев'язкою на грудях. 1 тергум у досить довгому, рідкому чорному або коричнювато-чорному опушенні, 2-4 тергуми на боках апікального краю з невеликими плямами з густих білих волосків, плями на 3-4 тергумах однакового розміру, стегна задніх ніг у білих або сірих довгих волосках; гомілкова сумка коричнювато-жовта, в основі гомілки чорно-коричнева, по нижньому краю біла. Анальна торочка чорна до коричневої.

Самець: схожий на самку. 2-4 тергуми черевця майже повністю опушені короткими світлими волосками. Верхня губа, наличник та плями на верхніх щелепах жовті. Вершинні частини 2-4 тергумів темні, коричневого кольору, довжина тіла 14-15 мм.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Опукському, Карадазькому та Казантипському ПЗ. Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду та охороняти його кормові рослини.

Господарське та комерційне значення:

Має значення як запилювач різних видів степових рослин. У комерційних цілях не використовується.

Основні джерела інформації:

Осичнюк, 1977; Gusenleitner, Schwarz, 2002; Радченко, 2005.

Автор:

В.Г. Радченко

Малюнок (фото):

В.Г. Радченко