l1

prevnext

Антофора чорновійчаста

Anthophora (Lophanthophora) atricilla Eversmann, 1852

Червона книга України Антофора чорновійчастаКарта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Перетинчастокрилі. Hymenoptera.
Родина: Справжні бджоли. Apidae.

Один із 32 видів підроду Lophanthophora всесвітньо поширеного роду Anthophora (418 видів), один з 27 видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд.-сх.-європейський та середньоазіатський вид. Поширений в зоні сухих степів, напівпустель та пустель Казахстану, Узбекистану, Таджикистану, Туркменії. Також є відомості про його знаходження у Єгипті, Туреччині, Пакистані, Китаї. В Росії відомий з Калмикії та Волгоградської обл. В Україні відмічений лише в Криму (в районі оз. Сиваш та околицях м. Джанкой), де проходить західна межа ареалу виду.

Чисельність i причини її зміни:

Дуже рідкісний вид. Останні знахідки датовані 1928-1929 роками 20-го сторіччя. Чисельність невідома. Зникає внаслідок зменшення площ пустельних степів біля озеру Сиваш.

Особливості біології та наукове значення:

Генерація однорічна. Дорослі особини зустрічаються в кінці травня-середині липня. Антофіл. Віддає перевагу спеціалізованим зигоморфним квіткам. Гніздування не відоме. Інші представники підроду Lophanthophora будують підземні гнізда з сильно нахиленими або майже вертикально орієнтованими комірками, які розташовуються наприкінці основного ходу гнізда. У комірки самки запасають рідкий корм із суміші пилку та нектару, на якому зверху плаває яйце. Стінки комірки та її кришка зсередини вкриті воскоподібним секреторним матеріалом.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла 17-20 мм. Голова, груди, 1 та 2 тергуми у самців та 1-й тергум самок вкриті досить довгими біло-жовтими волосками, які у самок на 2-3 тергумах майже лускоподібні. Решта тергумів слабко опушені, чорні. Голова спереду у обох статей з жовтим малюнком. Перший членик задньої лапки самок із внутрішньої сторони вкритий густими чорними волосками, на вершині з пучком довгих чорних волосків. Самець зовні схожий на самку, на вершині 3-го тергуму має оторочку з білих волосків. На кінцевих члениках середніх лапок самців знаходяться пучки довгих чорних волосків.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Окремо в Україні не охороняється. Необхідне створення на пн. Криму на залишках сухих степів в місцях можливого знаходження виду охоронюваних територій для збереження комплексу пустельних видів тварин і рослин.

Господарське та комерційне значення:

Запилювач багатьох видів квіткових рослин. В комерційних цілях не використовується.

Основні джерела інформації:

Попов, 1967; Мариковская, 1981; Радченко, 1984; Brooks, 1988.

Автор:

В.Г. Радченко, М.О. Філатов

Малюнок (фото):

В.Г. Радченко