l1

prevnext

Евцера вірменська (довговуса бджола)

Eucera (Synhalonia) armeniaca (Morawitz, 1878)

Червона книга України Евцера вірменська (довговуса бджола)Карта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Перетинчастокрилі. Hymenoptera.
Родина: Справжні бджоли. Apidae.

Один із 95 видів голарктичного підроду Synhalonia широко поширеного у світі (за винятком Пд. Америки, Пд. Африки та Австралії) роду Eucera (213 видів). Один із 32 видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середземноморсько-середньоазійський степовий вид. Поширений локально на степових ділянках та степових схилах гір Кавказу, Туреччини, Балкан, Угорщини, Румунії, Росії. В Україні відомий із Криму.

Чисельність i причини її зміни:

Дуже рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Достовірно відомо про знаходження 11 екземплярів із території України. Зникає внаслідок скорочення площ цілинних степових ділянок; випасання, особливо кіз та овець.

Особливості біології та наукове значення:

Генерація однорічна. Дорослі особини зустрічаються з кінця травня до кінця липня. Антофіл. Відвідує квітки із родин Malvaceae, Lamiaceae, Asteraceae. Гніздування не відоме. Інші досліджені види роду Eucera викопують гнізда у землі, де будують вертикально орієнтовані комірки, куди запасають пилково-нектарний корм рідкої консистенції, на який відкладається одне яйце.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла 14-16 мм. Самка: тіло чорне без жовтого малюнка, апікальні частини тергумів та кінцеві членики лапок напівпрозорі, коричнево-червоні. Крила світлі. Голова зверху та більша частина грудей вкриті світло сірими або жовто-сірими волосками. 2-4 тергуми черевця майже повністю опушені короткими світлими волосками, апікальна частина 1 та серединна ділянка такої частини на 2 тергумі голі без опушення, так само як і дуже вузький вершинний край 3 тергуму. Самець: верхня губа, наличник та плями на мандибулах жовті. Як і у інших представників роду антени, дуже довгі, вузлуваті. Базальна частина 2 тергуму у більш рідких відстовбурчених волосках. Вершинні частини 2-4 тергумів жовто-коричневого кольору.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Опукському ПЗ. Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду.

Господарське та комерційне значення:

Запилювач багатьох видів рослин. У комерційних цілях не використовується.

Основні джерела інформації:

Moczar, 1954; Радченко, 1986; Радченко, Песенко, 1994.; Иванов, Будашкин, Филатов, Мосякин, 2005.

Автор:

В.Г. Радченко, М.О. Філатов

Малюнок (фото):

В.Г. Радченко