l1

prevnext

Ксилокопа райдужна (бджола-тесляр)

Xylocopa (Copoxyla) iris (Christ, 1791)

Червона книга України Ксилокопа райдужна (бджола-тесляр)Карта поширення виду

Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Перетинчастокрилі. Hymenoptera.
Родина: Справжні бджоли. Apidae.

Один із 7 видів палеарктичного підроду Copoxyla всесвітньо поширеного роду Xylocopa (понад 400 видів). Єдиний представник підроду й один із 3 видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середземноморсько-азійський вид. Зустрічається в Пд. та Пд.-Сх. Європі, на Кавказі, Туреччині, Близькому та Середньому Сході, Пн. Африці та Середній Азії. В Україні відомий з пд. (Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька, Донецька, Луганська обл. та Крим).

Чисельність i причини її зміни:

Дуже рідкісний вид. Чисельність знижується внаслідок скорочення місць для гніздування (сухі товсті стебла трав'янистих рослин) в результаті випалювання полезахисних лісосмуг, ксерофітних рідколісь та степових схилів гір, особливо на пд. України та в Криму, масового застосуванню гербіцидів. Значний негативний вплив має незаконне колекціонування в комерційних цілях.

Особливості біології та наукове значення:

Імаго зустрічаються з кінця квітня до середини вересня. Дає одну генерацію на рік, зимує імаго. Антофіл, полілект, відмічений на рослинах із 12 родин, які мають спеціалізовані квітки (Boraginaceae, Lamiaceae та ін.). Гнізда вигризає в товстих стеблах трав'янистих рослин, де будує комірки лінійним рядом із перетинками з тирси. Субсоціальний вид подібно Xylocopa valga Gerst.

Морфологічні ознаки:

Довжина тіла 14-18 мм. Голова, груди та черевце із металево-синім блиском. Крила темні, з фіолетовим відливом. У самок верхній зубець на зовнішній стороні задніх гомілок довший за нижній. У самців на передньому краї середньогрудей та 1 черевному тергумі розташовані перев'язки із сірих волосків.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Чорноморському БЗ, Луганському, Українському степовому, Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, Крадазькому, Казантипському, Опукському ПЗ та ПЗ "Мис Мартьян". Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду.

Господарське та комерційне значення:

Запилювач багатьох ентомофільних рослин. Один з об'єктів незаконного комерційного колекціонування.

Основні джерела інформації:

Попов, 1947; Малышев, 1947; Попов, Пономарёва, 1961; Иванов, Филатов, Фатерыга, 2005.

Автор:

В.Г. Радченко, М.О. Філатов, С.П. Іванов

Малюнок (фото):

В.Г. Радченко