prevnext

Стерлядь прісноводна

Acipenser ruthenus Linnaeus, 1758

Червона книга України Стерлядь прісноводнаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Осетроподібні. Acipenseriformes.
Родина: Осетрові. Acipenseridae.

Осетрові (Acipenseridae). Один з 17-ти видів роду; один з 5-ти видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ріки бас. Азовського, Каспійського, Балтійського, Карського та Білого морів, Ладозьке, Онезьке озера. В Україні траплялася в корінному руслі і в крупних притоках усіх великих рік Зараз відзначається в пониззі Дунаю і бас. Середнього і Верхнього Дністра, можливо, є в Дніпровському водосховищі.

Чисельність i причини її зміни:

Дуже низька. Трапляється зрідка від одної до кількох особин. З другої половини ХХ ст. різко скоротила свою чисельність і ареал. Зникла в Сів. Дінці, Пд. Бузі та в більшій частині бас. Дніпра і Дністра. Зникнення типових біотопів, потрібних для природного відтворення, в результаті зміни гідрологічного, хімічного та біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, забрудненням води, непомірним виловом.

Особливості біології та наукове значення:

Прісноводна придонна риба. Тримається поодинці або невеликими групами на глибоких руслових ділянках річок з чистою прохолодною проточною водою і піщаним або піщано-гальковим ґрунтом. Статевозрілими самці стають у віці 3, переважно 4-6 років, при довжині понад 35 см, самки у 5-9 років при довжині понад 45 см. Нерест у квітні-травні, зазвичай при температурі води 12-17°С. Плодючість до 110-140 тис. ікринок. Ікра донна, клейка, відкладається на глибоких руслових ділянках із швидкою течією і гальковим або кам'янистим ґрунтом. Після нересту плідники і молодь скочуються до місць постійного життя. Живиться ракоподібними, молюсками, личинками комах та іншими тваринами дна, рідше дрібною рибою.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, веретеноподібне, невисоке. Нижня губа посередині перервана, вусики торочкуваті. Найбільша довжина до 1-1,2 м, маса до 16 кг, зазвичай в уловах траплялися риби завдовжки до 40-60 см і масою 0,41 кг, тривалість життя близько 30 років. Верхня частина тіла темна, сірувато-бура, часто із зеленкуватим чи синюватим вилиском, боки сіруваті, сталево-сріблясті, черево жовтувате або молочно-біле.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення там заповідного режиму. На Дністрі доцільно створити заказник, а також збудувати рибоводний завод, на базі якого здійснювати штучне відтворення і реакліматизацію виду в Пд. Буг, Дніпро, Сів. Донець та інші ріки. Занесена до ЧКУ (1994), МСОП, Бернської та Боннської конвенцій, CITES та до Європейського червоного списку.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Можливе. Біотехніка розведення випробувана на ріках Волзі, Доні, Кубані, Дніпрі.

Господарське та комерційне значення:

Цінна промислова риба, господарське значення якої через малу чисельність втрачено.

Основні джерела інформації:

Мовчан, 1940; Берг, 1948; Мовчан, 1988, 2001, 2005; The freshwater...,1989; Каталог коллекций, 2003; Новицкий и др., 2005.

Автор:

Ю.В. Мовчан

Малюнок (фото):

А.В. Білоусова А.І. Щетинин