prevnext

Ялець Данилевського

Leuciscus danilewskii (Kessler, 1877)

Червона книга України Ялець ДанилевськогоКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Коропоподібні. Cypriniformes.
Родина: Коропові. Cyprinidae.

Один з близько 30-ти видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ендемік бас. Дону. В Україні зараз поширений тільки в корінному руслі і деяких лівих притоках Сів. Донця (зх. межа ареалу).

Чисельність i причини її зміни:

Низька. На окремих ділянках Сів. Дінця та в його правобережних притоках повністю зник. Зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного та біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом і великим забрудненням води, надмірним виловом.

Особливості біології та наукове значення:

Прісноводна річкова зграйна придонна риба, яка мешкає у корінному руслі, зрідка і в додатковій системі, де віддає перевагу ділянкам із проточною водою і піщаним, піщано-мулистим або глинистим ґрунтом. Статевої зрілості досягає у віці 2-3 років при довжині тіла близько 9 см. Розмноження починається з кінця березня, при прогріванні води понад 5-6°С, до кінця квітня - початку травня. Плодючість до 11 тис. ікринок. Ікра донна, клейка, відкладається на швидкій течії. Живиться переважно бентосом - червами, дрібними молюсками, личинками і лялечками комах, а також падаючими у воду комахами, ікрою риб і частково рослинністю.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, низьке, валькувате, слабко стиснуте з боків. Рот напівнижній, майже кінцевий. Довжина рила більша за ширину лоба і в середньому складає 7,6-7,8% стандартної довжини тіла. У бічній лінії переважно 41-45 лусок. Найбільша довжина тіла 20 см, зазвичай 10-15 см, маса - до 100 г, зазвичай - 30-50 г, тривалість життя - до 8 років. Спина темна, від темно-сірого або оливково-зеленого до чорного кольору, боки світло-сірі з сріблястим вилиском, черево світло-сріблясте. Спинний і хвостовий плавці сірі, грудні, черевні і анальний блідо-жовті, жовтувато-оранжеві або жовтувато-червоні, райдужка очей жовтувато-оранжева.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму. Занесений до ЧКУ (1994).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має. Об'єкт аматорського вилову.

Основні джерела інформації:

Денщик, 1994а, б; Короткий, Харитонова, 1958; Каталог коллекций, 2003; Мовчан, 2005.

Автор:

Ю.В. Мовчан

Малюнок (фото):

О.М. Насєка, І.В. Маханьков