prevnext

Ялець-андруга європейський

Telestes souffia Risso, 1827

Червона книга України Ялець-андруга європейськийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Коропоподібні. Cypriniformes.
Родина: Коропові. Cyprinidae.

Один з 4-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України. Раніше вид відносили до роду Ялець - Leuciscus Cuvier, 1816 і в Україні він розглядався в ранзі підвиду Ялець-андруга закарпатський - L. souffia agassii Valensiennes, 1844.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ріки Центральної Європи, Пд. Франції і Пн. Італії. В Україні зустрічається тільки на Закарпатті (сх. межа ареалу).

Чисельність i причини її зміни:

Більш-менш звичайний у Теребле-Ріцькому водосховищі; в інших місцях виловлюють до десятка особин. Порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, господарською діяльністю (випрямлення руслових ділянок, вирубка лісу, вилучення гравію і гальки з річок, забруднення води, надмірний вилов тощо).

Особливості біології та наукове значення:

Прісноводна зграйна придонна риба гірських річок, яка вибирає місця з помірною або слабою течією. Статевої зрілості досягає в 2-3 роки при довжині тіла самців понад 5-7 см, самок понад 9 см. Нерест - з кінця березня - початку квітня до кінця травня - початку червня. Плодючість самок завдовж ки 9-15 см і масою 13-61 г у середньому складає 2,6 тис., при максимальній кількості 5 тис. ікринок. Ікра донна, відкладається на мілководді. Живиться тваринною (червами, ракоподібними, личинками і лялечками комах та падаючими у воду комахами, ікрою риб тощо) і рослинною (діатомовими, нитчастими та ін. водоростями, насінням вищих рослин і т. д.) їжею.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, низьке, слабко стиснуте з боків. Рот маленький, нижній, напівмісячний. В бічній лінії переважно 53-59 лусок. Найбільша довжина 20 см, зазвичай 15-17 см, маса до 100 г, зазвичай 40-50 г, тривалість життя близько 10 років. Верхня частина тіла темно-сіра з оливковим, зеленкуватим або металевим вилиском, боки сірувато-сріблясті, черево сріблясто-біле. Від кінця рила до початку хвостового плавця посередині боків проходить широка темна смуга. Спинний і хвостовий плавці оливково-сірі, парні і анальний жовтуваті. Основа всіх плавців оранжева або жовтувата.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму. Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має. Об'єкт аматорського вилову.

Основні джерела інформації:

Владыков, 1926; Мовчан, 1988, 2000а, 2005; Каталог коллекций, 2003; Kosco et al., 2004; Kottelat, Freyhof, 2007.

Автор:

Ю.В. Мовчан

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков