prevnext

Вирезуб причорноморський

Rutilus frisii (Nordmann, 1840)

Червона книга України Вирезуб причорноморськийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Коропоподібні. Cypriniformes.
Родина: Коропові. Cyprinidae.

Один з 14-ти видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України. Утворює прісноводні жилі популяції

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Басейни пн. частини Чорного і Каспійського морів, Азовське море. В Україні зараз зустрічається в бас. Верхнього і Середнього Дністра, Сів. Дінця, зрідка в Азовському морі.

Чисельність i причини її зміни:

Дуже низька. Трапляється одиничними особинами, хоча раніше був звичайним об'єктом промислу. Зникнення типових біотопів, потрібних для природного відтворення, в результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненого гідротехнічним будівництвом; забруднення води, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення:

Напівпрохідна зграйна придонна риба. Нагулюється в солонуватих водах, на нерест і зимівлю заходить у річки. Мігрувала в річки двічі на рік: весною (з березня до травня - початку червня) і восени (з другої половини серпня - початку вересня до кінця грудня), або тільки весною з початку березня до середини квітня, рр. Обітічна, Берда. В річках тримається глибоких ділянок із швидкою течією, чистою водою і піщано-гальковим або кам'янистим ґрунтом. Статевої зрілості досягає у віці 4, переважно 5-6 років, при довжині тіла 50 см і більше. Розмноження з другої половини квітня - травні, при температурі води до 10-11°С. Плодючість до 259,6 тис. ікринок. Ікра клейка, відкладається за один раз на швидкій течії і гальково-кам'янистому ґрунті. Молодь живиться нижчими водоростями, тваринами планктону і бентосу, дорослі риби споживають переважно молюсків, ракоподібних, менше рослинність.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, низьке. Рот нижній, косо зрізаний. В бічній лінії переважно 60-67 (5369) лусок. Найбільша довжина тіла до 71 см, маса до 8 кг, зазвичай 1,2-3,5 кг, тривалість життя понад 10 років. Верхня третина тіла темно-сіра, попеляста, боки світло- або сріблясто-сірі, черево молочно-біле. Спинний, хвостовий і грудні плавці при основі жовтуваті або буруваті, при кінцях попелясті, черевні і анальний жовтуваті або червонуваті, райдужка очей жовтувато-оранжева.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона вилову, встановлення заповідного режиму в місцях перебування; створення рибозаводу на Дністрі; проведення реакліматизації в Пд. Буг, Дніпро. Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції та МСОП.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Біотехніка розведення відпрацьована. У 1948-49 pр. на рисових чеках пд. України вирощували мальків.

Господарське та комерційне значення:

Цінна промислова риба, чисельність якої в наших водах зараз впала до критичної межі.

Основні джерела інформації:

Берг, 1949; Денщик, 1994а, б; Опалатенко, 1978; Мовчан, 1988; Каталог коллекций, 2003.

Автор:

Ю.В. Мовчан

Малюнок (фото):

О.Ю. Запорожець, І.В. Маханьков