Шемая азовська
Alburnus leobergi Freyhof et Kottelat, 2007
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Променепері риби. Actinopterygii. |
Ряд: | Коропоподібні. Cypriniformes. |
Родина: | Коропові. Cyprinidae. |
Один з понад 20-ти видів роду, один з 4-х видів роду у фауні України. Раніше цей вид розглядався в роді Шемая - Chalcalburnus Berg, 1932 у ранзі підвиду C. chalcoides mento (Heckel, 1836) або виду C. mento (Heckel, 1836).
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Басейн Азовського моря. В Україні зустрічається переважно в пн. і пн.-зх. частинах цього моря.
Чисельність i причини її зміни:
Точно невідома. Фактично зникла в бас. Сів. Дінця, дуже нечисленна в Азовському морі. Знищення нерестовищ і погіршення умов нагулу в результаті гідротехнічного будівництва, забруднення води і ґрунтів річок, надмірний вилов.
Особливості біології та наукове значення:
Напівпрохідна зграйна пелагічно-придонна риба, яка витримує від зовсім прісної до води з солоністю 10-12%о. Нагулюється в лиманах, пригирлових і гирлових ділянках річок та в суміжних опріснених морських ділянках та в морі; на нерест мігрує в річки. Міграція починається або восени (з кінця серпня - у вересні), або рано навесні (з кінця лютого чи у березні-квітні). Статевої зрілості досягає у віці 2, переважно 3-4 років (самки на рік пізніше), при довжині тіла самців близько 14 см, самок - 17 см. Розмноження триває з кінця квітня до початку липня при температурі води 15-26°С. Плодючість до 24 тис. ікринок. Ікра клейка, відкладається зазвичай двома порціями на ділянках з чистою водою, швидкою течією і кам'янистим, гальковим або черепашково-піщаним ґрунтом. Після нересту плідники і молодь скочуються в море на нагул. Молодь живиться нижчими водоростями, зоопланктоном, личинками комах, дорослі споживають крупний планктон, личинок і дорослі форми комах, дрібних риб та їхніх личинок.
Морфологічні ознаки:
Тіло видовжене, невисоке, сплюснуте з боків. Рот кінцевий, косо зрізаний, нижня щелепа дещо виступає вперед. Лусок у бічній лінії 54-64. На першій зябровій дужці 24-28 зябрових тичинок. Найбільша довжина тіла 31 см, маса - до 200 г, тривалість життя близько 5-6 років. Спина темно-сіра або бурувата з зеленкуватим чи синюватим відтінком, боки сірувато-сріблясті з зеленкуватим вилиском, черево сріблясто-біле, всі плавці сіруваті.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Необхідно вивчити біологію і сучасне поширення, заборонити вилов і створити іхтіологічні заповідники в місцях, де мешкає ця риба. Як Шемая чорноморсько-азовська - C. mento занесена до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
В Україні не проводилося, але можливе, оскільки є певні розробки в Росії.
Господарське та комерційне значення:
Цінна промислова риба, запаси якої дуже скоротилися.
Основні джерела інформації:
Веселов, 1977; Мовчан, 1988б, Freyhof, Kottelat, 2007.
Автор:
О.Р. Болтачов
Малюнок (фото):
О.Ю. Запорожець, І.В. Маханьков