prevnext

Рибець малий

Vimba tenella (Nordmann, 1840)

Червона книга України Рибець малийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Коропоподібні. Cypriniformes.
Родина: Коропові. Cyprinidae.

Один з 20-ти видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України. Раніше розглядався в ранзі підвиду Рибець малий - V. vimba tenella (Nordmann, 1840). Видовий статус потребує підтвердження.

Природоохоронний статус виду:

Зниклий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Водойми Зх. Закавказзя та Криму. В Україні жив у гірських річках Кримського п-ва (Чорна, Салгир, Біюк-Карасу).

Чисельність i причини її зміни:

Невідома. З 1970-х pр. у виловах не траплявся. Іхтіологічне обстеження річок Криму в 2002 р. не виявило там цієї риби. Можливо, обміління річок, особливо пригирлових ділянок; забруднення води, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення:

У водоймах України практично не вивчені. Придонна зграйна жила риба. Відомо, що жила в річках, які впадають у море, з високою солоністю, тобто вона постійно знаходилася в прісній воді, в місцях зі швидкою течією та піщано-глинистим або кам'янисто-гальковим дном і лише під час повені, можливо, могла виходити в найбільш опріснені гирлові ділянки моря. Нерест відбувався, вірогідно, у травні-червні. Живиться дрібними безхребетними тваринами.

Морфологічні ознаки:

Тіло помірно видовжене, досить високе, сплюснуте з боків. Рот маленький, нижній, півмісячний. Рило довге, м'ясисте. В анальному плавці 15-18 променів, у бічній лінії 48-58 лусок. Найбільша довжина тіла до 17,7 см, тривалість життя близько 7-8 років. Спина темно-сіра, попеляста з синюватим або зеленкуватим вилиском, боки сірувато-сріблясті, черево сріблясто- або молочно-біле. Спинний і хвостовий плавці сірі, всі інші безбарвні, іноді світло-сірі, блідо-жовті тощо.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму. Доцільна реакліматизація. Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення через зникнення в наших водах не має.

Основні джерела інформації:

Берг, 1949; Делямуре, 1966; Мовчан, 1988, 2005.

Автор:

Ю.В. Мовчан

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков