prevnext

Марена звичайна

Barbus barbus (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Марена звичайнаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Коропоподібні. Cypriniformes.
Родина: Коропові. Cyprinidae.

Один з понад 340 видів роду, один з 5-ти видів роду у фауні України. Раніше в Україні вид розглядався в ранзі підвиду Марена європейська - B. barbus barbus (Linnaeus, 1758). Видовий статус потребує уточнень

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Зх., Центральна і, частково, Сх. Європа від Англії до бас. Дністра включно і на пн. від Піренеїв і Альп до бас. Пн. і Балтійського морів. В Україні зустрічається в бас. Дунаю (пониззя, бас. Тиси, Пруту і Сірету), Дністра та Вісли.

Чисельність i причини її зміни:

Невідома, з 80-х pр. ХХ ст. став рідко траплятися в уловах. Зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, забруднення води, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення:

Прісноводна зграйна річкова донна риба чистих, руслових частин річок. Тримається на ділянках з кам'янистим або іншим щільним ґрунтом. Самці досягають статевої зрілості у віці 3-4 років, зрідка в 2 роки, при довжині і масі тіла 14-16 см і 45 г і більше, самки відповідно в 4-5 років при 20-22 см і понад 115 г. Розмноження триває з кінця квітня до кінця червня, інколи й у серпні. Плодючість до 95-155 тис. ікринок. Нерест порційний, відбувається в притоках або на мілководних ділянках головного русла, на кам'янистих або піщаних перекатах. Ікра слабко клейка. Початок нересту вібувається при температурі води 10-12°С, розпал при 15-16°С і закінчення при 21-22°С. Личинки і молодь живляться дрібними формами фіто- і зоопланктону та бентосу, дорослі риби споживають виключно мешканців дна, зокрема личинок комах, молюсків, червів і т. п., а також ікру, молодь і дрібних риб, водорості і вищу рослинність.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, веретеноподібне, ледь стиснуте з боків. Найменша висота тіла вкладається 2 (1,8-2,2) рази у довжині хвостового стебла. Задні вусики зазвичай доходять до заднього краю ока або виходять за нього. Найбільша довжина тіла близько 1 м, маса - до 10 кг, тривалість життя до 15 років. Спина темно-сіра, боки зеленкувато-оливкові або зеленкувато-жовті, черево жовтувате або молочно-біле. Спинний і хвостовий плавці сірі, часто червонуваті, всі інші рожеві, оранжеві або червоні, при вершині сіруваті. Райдужка очей срібляста або золотиста.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму. Занесена до списку МСОП і Європейського червоного списку.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислова риба, чисельність якої в наших водах зараз впала, місцями до критичної межі.

Основні джерела інформації:

Берг, 1949; Мовчан, 1988, 2000а, 2001, 2005; Каталог коллекций, 2003; The freshwater... , 2003; Богуцкая и др., 2004; Kosco et al., 2004; Kottelat, Freyhof, 2007.

Автор:

Ю.В. Мовчан

Малюнок (фото):

О.М. Насєка, І.В. Маханьков