prevnext

Марена дніпровська

Barbus borysthenicus Dybowski, 1862

Червона книга України Марена дніпровськаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Коропоподібні. Cypriniformes.
Родина: Коропові. Cyprinidae.

Один з понад 340 видів роду, один з 5-ти видів роду у фауні України. Раніше в Україні вид розглядався в ранзі підвиду Марена дніпровська - B. barbus borysthenicus Dybowski, 1862. Видовий статус потребує підтвердження.

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ендемік бас. Дніпра та Пд. Бугу, де раніше був звичною рибою.

Чисельність i причини її зміни:

Низька, трапляється поодинокими особинами. Фактично зник у бас. Середнього і Нижнього Дніпра, на верхній та нижній течії Пд. Бугу. Порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення:

Прісноводна річкова зграйна донна риба виключно текучих вод з чистою водою, яка дуже чутлива до дефіциту кисню у воді. Віддає перевагу порожистим ділянкам і перекатам, місцям з кам'янистим, гальковим, щільним піщаним або глинистим дном. Статевої зрілості самці досягають у 2-3 роки при довжині і масі тіла 15,6 см і 92 г, самки в 3-4 роки при 22 см і 195 г. Розмноження триває з кінця квітня до середини липня, плодючість до 32-41 тис. ікринок. На нерест мігрує на руслові мілководдя із швидкою течією і кам'янистим або крупно-зернистим піщаним ґрунтом, де й відкладає слабоклейку ікру. Личинки і молодь живляться дрібними формами фіто- і зоопланктону та бентосу, дорослі риби споживають виключно мешканців дна, зокрема личинок комах, молюсків, червів, а також ікру, молодь і дрібних риб, водорості і вищу рослинність.

Морфологічні ознаки:

Зовні нагадує марену звичайну, проте тіло більш товсте, з характерною горбатістю в районі спинного плавця, хвостове стебло ширше і коротше, задні вусики коротші, досягають лише переднього краю ока, іноді середини ока. Найбільша довжина тіла 80-90 см, маса - 10-12 кг, тривалість життя 12-13 років. У забарвленні переважають жовтувато-золотисті тони, плавці забарвлені інтенсивніше: в парних, анальному і хвостовому плавцях домінує моркв'яно-червоний, в спинному - рожево-червоний кольори.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму. Занесена до ЧКУ (1994) та до Європейського червоного списку.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислова риба, чисельність якої в наших водах зараз впала до критичної межі.

Основні джерела інформації:

Берг, 1949; Каталог коллекций, 2003; Мовчан, 1988, 2005; The freshwater..., 2003.

Автор:

Ю.В. Мовчан

Малюнок (фото):

О.М. Насєка