prevnext

Марена кримська

Barbus tauricus (Kessler, 1877)

Червона книга України Марена кримськаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Коропоподібні. Cypriniformes.
Родина: Коропові. Cyprinidae.

Один з понад 340 видів роду, один з 5-ти видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ендемік Криму: середня та нижня течії рр. Альма, Кача, Аян, Бельбек, Чорна, Салгір, Учан-Су, а також водосховища Бахчисарайське, Альмінське, Сімферопольське, Аянське, Білогірське, Михайлівське, Феодосійське.

Чисельність i причини її зміни:

Незначна. У р. Альмі восени на один нічний вилов сіткою припадало до 4 особин, у нижній частини річок Кача і Бельбек до 5. Порушення типових біотопів у результаті осушення річок влітку в зв'язку з використанням води на сільськогосподарські і побутові потреби; зміна гідрологічного, хімічного, біологічного режимів, спричинена гідротехнічним будівництвом; забруднення води, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення:

Прісноводна донна жила риба добре насичених киснем потоків і гірських водосховищ. У річках трапляється на висоті від 200-300 до 500-600 м. Тримається найглибших ділянок мілководних кримських річок. Статевої зрілості самці досягають у віці 2 років при довжині і масі тіла 6,5 см і 5,4 г, самки відповідно у 3 роки при 10 см і 19 г. Розмноження триває з кінця квітня до середини червня. Плодючість понад 6,5 тис. ікринок. Нерест порційний, на мілководдях, в місцях із швидкою течією та кам'янисто-гальковим ґрунтом. Молодь живиться дрібними ракоподібними, личинками комах та водоростями, дорослі риби споживають молодь вищих ракоподібних, личинок та комах, водорості і вищі рослини.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, вміру високе, трохи сплюснуте з боків. Рило відносно коротке і тупе. Усі три лопаті нижньої губи добре розвинуті, але середня не має вільного заднього краю. Спинний плавець усічений або слабко вирізаний, його висота складає 20,5-24,1% довжини тіла без хвостового плавця. Останній нерозгалужений промінь спинного плавця трохи потовщений і частково вкритий дрібними зубчиками по його задньому краю. Луска дрібна, у бічній лінії 51-58 лусок. Найбільша довжина тіла близько 70 см, маса 5-7 кг, тривалість життя понад 9 років (у річках відповідно до 35 см, 1,2 кг та 7 років). Забарвлення оливково-зеленкувате з переходом до жовтувато-білого на череві і темно-бурого зі сталевим відтінком на спині. Іноді на боках тіла і спинному плавці є темні цятки. Кінчики плавців золотисто-рудуваті, біля спинного темні. Рогівка ока сизувата.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона на вилов і створення іхтіологічних заповідників на місцях перебування цієї риби. Занесена до ЧКУ (1994) і Європейського червоного списку.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Об'єкт аматорського лову.

Основні джерела інформації:

Делямуре, 1966; Мовчан, Смирнов, 1981; Болтачев и др., 1999.

Автор:

О.Р. Болтачов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков