Карась звичайний, Карась золотий
Carassius carassius (Linnaeus, 1758)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Променепері риби. Actinopterygii. |
Ряд: | Коропоподібні. Cypriniformes. |
Родина: | Коропові. Cyprinidae. |
Один з 4-х видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Ареал виду та його поширення в Україні:
В Європі від Великобританії та Скандинавії на пн. до Македонії та Пн. Італії на пд., в Сибіру у річках Північного Льодовитого океану від Пн. Двіни і Печори на сх. до Індигірки, Колими і озер бас. верхів'я р. Урак, на пд. у річках Каспійського моря. В Україні ареал охоплює річки Азовсько-Чорноморського бас., в тому числі й водосховища Криму, а також басейн Зх. Бугу.
Чисельність i причини її зміни:
В окремих водоймах звичайний, в інших - поодинокий, у ряді з них зник. Зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води та надмірний вилов. У багатьох водоймах витіснений диплоїдною формою карася сріблястого.
Особливості біології та наукове значення:
Тримається у заплавних водоймах, озерах, ставках зі стоячою або слабкопроточною водою та замуленим дном, що густо заросли водяною рослинністю. Витривалий до кисневого режиму. Під час промерзання водойм і літнього висихання озер перебуває у мулі на глибині понад 0,5 м. Нереститься у травні-липні. Досягає статевої зрілості у віці 2-3 років, плодючість становить майже 115 тис. ікринок. Їх відкладають трьома-чотирма порціями при температурі води не нижче 18°С на рослинність, на глибині близько 0,5 м. Живиться здебільшого бентосними організмами, також зоопланктоном.
Морфологічні ознаки:
Тіло коротке, високе, сплюснуте з боків; бічна лінія повна. Спинний плавець довгий і високий, його вершина заокруглена, задній нерозгалужений промінь товстий, з дрібними зазубринами. Основа підхвоствого плавця коротка, вершина заокруглена, задній нерозгалужений промінь товстий, з численними зазубринами. Хвостовий плавець з невеликою вирізкою. Рот невеликий, кінцевий, висувний. Довжина тіла понад 30 см, маса - до 1,2 кг. Тривалість життя понад 10 років. Спина темно-коричнева, боки бронзуваті, черевце жовтаве. У молоді на хвостовому стеблі є чорнявий поясок. Спинний та хвостовий плавці темно-коричнюваті, решта плавців червонясті.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Включений до Списку рідкісних риб Європи та до Червоної книги МСОП. У Правилах рибальства (1999) встановлений мінімальний розмір 10 см, за якого дозволяється ловити у Чорноморському регіоні, в інших - не охороняється.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Розроблена біотехніка розведення.
Господарське та комерційне значення:
Може бути об'єктом рибництва у водоймах, що непридатні для ведення регульованого культурного господарства.
Основні джерела інформації:
Денщик, 1996; Волошкевич, 1999; Митяй, Демченко, Бровченко, 2001; Смирнов, 2001; Каталог коллекций, 2003.
Автор:
А.Я. Щербуха
Малюнок (фото):
І.В. Маханьков