prevnext

Щипавка сибірська

Cobitis melanoleuca Nichols, 1925

Червона книга України Щипавка сибірськаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Коропоподібні. Cypriniformes.
Родина: В"юнові. Cobitidae.

Один з понад 50 -ти видів роду, один з принаймні 5-6-ти видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Широко поширений в прісноводних водоймах Європи від бас. Дону до Уралу, в Сибіру, Монголії, у водоймах Далекого Сходу (зокрема й в бас. Амуру), Пн. Китаю і на п-ві Корея. В Україні зустрічається тільки в бас. Сів. Дінця (зх. межа ареалу), де відмічена як у корінному руслі, так і в притоці р. Красна.

Чисельність i причини її зміни:

Невідома. Зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, гідрохімічного та гідробіологічного режимів унаслідок гідротехнічного будівництва і техногенного забруднення води. Потребує додаткового вивчення.

Особливості біології та наукове значення:

Прісноводна малорухлива риба, яка не здійснює широких міграцій. Трапляється переважно на прибережних ділянках річок з уповільненою течією, або в затоках з мулисто-піщаним дном, зустрічається в евтрофованих водоймах. Веде донний спосіб життя. Багато часу проводить, занурившись у ґрунт. Живлення складається з зоо- та фітопланктону, організмів зообентосу. Вік статевого дозрівання, плодючість, хід нересту та розвитку у водоймах України потребують додаткового вивчення.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, сплюснуте з боків, вкрите дуже дрібною лускою. Очі малі, розташовані у верхній частині голови. Під очима розташовані гострі кісткові колючки. Навколо ротового отвору 3 пари вусиків. При основі хвостового плавця 2 чіткі темні видовжені плями. Зазвичай в хвостовому плавці 14-15 розгалужених променів. Найбільша довжина тіла до 9 см, маса 9,5 г, тривалість життя до 4-5 років. Забарвлення дуже варіює, але переважають сірувато-буруваті чи жовтуваті тони. На боках тіла плями, які іноді зливаються в широку смугу. Під час нересту забарвлення яскравішає: спина стає жовтою, плями темнішають, вздовж голови і тіла з'являються епітеліальні горбки.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Потребує повної заборони на вилов. В Україні раніше заходи охорони не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Об'єкт уваги акваріумістів.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Аннотированный каталог, 1998; Васильева, 1988; Атлас, 2002; Каталог коллекций, 2003.

Автор:

В.А. Денщик

Малюнок (фото):

О.Ю. Запорожець, І.В. Маханьков