prevnext

Харіус європейський

Thymallus thymallus (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Харіус європейськийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Лососеподібні. Salmoniformes.
Родина: Лососеві. Salmonidae.

Один з 4-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Річки Європи від крайнього Пн. Сх. і Великобританії до Швейцарії та Румунії. В Україні поширений у гірських ділянках Дністра та його приток та у бас. Тиси.

Чисельність i причини її зміни:

Незначна, подекуди звичайний. Причинами зміни чисельності є порушення гідрологічних умов річок через знищення лісів на прибережних ділянках, вирівнювання річищ, забруднення води, а також неконтрольований вилов.

Особливості біології та наукове значення:

Прісноводна риба чистих, холодних, багатих на кисень вод. Молоді особини тримаються зграями, старші поодинці. Взимку живиться і тримається ділянок річок, що не промерзають. Статевої зрілості досягає на 2-3 році життя. Нереститься з квітня до червня при температурі води 6-10°С, на кам'янистих місцях з швидкою течією. Ікра велика, клейка. Плодючість самок 4-6-річного віку, при довжині тіла 28-34 см і масі 300-500 г, становить 2,8-5,1 тис. ікринок. Молодь живиться комахами, що падають у воду, а також зоопланктоном; дорослі особини споживають молюсків, ракоподібних, комах та їхні личинки, дрібну рибу, іноді ікру риб.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, струнке, трохи сплюснуте з боків. Характерною рисою є видовжений і високий спинний плавець. Між спинним та рівнолопатевим хвостовим плавцем розміщений жировий плавець. Голова невелика, у профіль трикутна. Рот маленький, нижній, поперечний. На щелепах є малі, слабкі і ледве помітні зуби. Довжина тіла 20-40 см, зрідка понад 50 см, маса 300-600 г (до 1 кг). Тривалість життя до 7 років. У водоймах з кам'янистим темним дном забарвлення темніше, з піщаним - світліше. Забарвлення спини темно- чи зеленаво-коричнювате, боки світліші, черево жовтаве чи сріблясто-біле. Уздовж тіла є бурувато-жовтаві чи фіолетові смужки, численні чорні плями розкидані по спині та боках тіла. На спинному плавцеві є чотирикутні чорні плями, що розміщені паралельними рядами. У період нересту на ньому з'являється оранжево-червоняста оторочка. У молоді на тілі є темнуваті поперечні плями.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку. Охороняється у Карпатському БЗ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Були спроби розводити у рибницьких господарствах Закарпаття. У Зх. Європі розводять.

Господарське та комерційне значення:

Об'єкт здебільшого аматорсько-спортивного рибальства.

Основні джерела інформації:

Дык, 1960; Световидов, 1964; Галасун, 1976; Кох, Банк, Йенс, 1980; Турянин, 1982; Вилер, 1983; Худий, 2002; Харченко, Карпезо, Ляшенко, 2003; Щербуха, 2004.

Автор:

А.Я. Щербуха

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков