prevnext

Морська голка товсторила

Syngnathus variegatus Pallas, 1814

Червона книга України Морська голка товсторилаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Колючкоподібні. Gasterosteiformes.
Родина: Морські голки. Syngnathidae.

Один з 32-х видів роду, один з 5-ти видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Прибережні води Середземного, Адріатичного, Егейського, Мармурового, Чорного морів. В Україні зустрічається переважно біля берегів Криму, відзначалася в Одеській, Тендрівській і Каркінітській затоках і в Керченській протоці.

Чисельність i причини її зміни:

Невисока, ніколи не була численною. Майже зникла в рекреайційних зонах. Опріснення великих прибережних ділянок моря, забруднення води і надмірний вилов (використовується як сувенір).

Особливості біології та наукове значення:

Морська риба прибережної мілководної зони. Живе серед або поблизу заростей підводної рослинності, серед скель і скупчеь каміння, вкритих водоростями, де тримається поодинці або по 2-3 особини на глибинах понад 2,5-3 м (до 15 м і більше) в придонних шарах або в товщі води. Уникає значного опріснення. Вперше розмножується, можливо, у 2-3 роки. Нерест в прибережній зоні серед рослинності з кінця квітня - початку травня до кінця серпня - початку вересня. У самок завдовжки 27,1-31,7 см з масою тіла 15-24 г плодючість складає 198-969 ікринок. Самець виношує нащадків у виводковій камері під хвостовим відділом, в яку приймає ікру від кількох самок, після чого стулки камери зростаються до сформування в ній і виходу назовні личинок. Живиться безхребетними тваринами заростей рослинності (ракоподібними, личинками комах і т. д.), а також ікрою і мальками риб та дрібною рибою.

Морфологічні ознаки:

Тіло довге, низьке, з добре вираженими гранями. Обидві половини грудного поясу нерухомі, знизу зрощені між собою, під ними є непарна черевна платівка, а передній (верхній) край цих половин з добре вираженою виїмкою. Рило довге, масивне, високе. Найбільша довжина тіла 35-36 см, маса 30 г, тривалість життя невідома. Загальний фон забарвлення - від світло-бурого, сірого, майже мармурового до червонуватого або темно-бурого, черево сірувато- або молочно-біле. На спині і боках є неправильної форми темні плямки і крапки, а також поперечні бурі смуги, чергування яких разом із світлими проміжками надає забарвленню помітної смугастості. На спинному плавці три повздовжні сірувато-бурі смужки, на хвостовому поперечна темна смужка.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму. Заходи з охорони не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має. Об'єкт сувенірного лову.

Основні джерела інформації:

Виноградов, 1960; Световидов, 1964; Салехова и др., 1987; Пинчук, Ткаченко, 1996; Болтачев, 1999, 2003; Мовчан, 2000б; Каталог коллекций..., 2003; Заморов, 2005 (особисте повідомлення).

Автор:

Ю.В. Мовчан

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков