prevnext

Морська голка тонкорила

Syngnathus tenuirostris Rathke, 1837

Червона книга України Морська голка тонкорилаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Колючкоподібні. Gasterosteiformes.
Родина: Морські голки. Syngnathidae.

Один з 32-х видів роду, один з 5-ти видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Прибережні води Середземного, Адріатичного, Егейського, Мармурового, Чорного морів. В Україні зустрічається в Керченській протоці, біля берегів Криму, в Каркінітській, Тендрівській, Ягорлицькій і Одеській затоках, відзначена в передгирлових ділянках Дунаю та в Азовському морі (Генічеськ).

Чисельність i причини її зміни:

Невелика, ніколи не була численною. Майже зникла в рекреаційних зонах. Опріснення великих прибережних ділянок моря, забруднення води і надмірний вилов (використовується як сувенір).

Особливості біології та наукове значення:

Морська риба мілководного прибережжя, яка живе в місцях з чистою, насиченою киснем водою, іноді зустрічається поблизу гирлових ділянок рік, але уникає значного опріснення. Тримається серед або поблизу заростей підводної рослинності, серед скель і скупчень каміння, вкритих водоростями, зазвичай в придонних шарах або в товщі води, поодинці або по 2-3 особини, на глибинах 3-15 м і більше. Статевої зрілості досягає при довжині тіла не менше 12-14 см. Розмноження в прибережжі серед рослинності з кінця квітня - початку травня до серпня, можливо ще й у вересні. У самців завдовжки 17,3-23,5 см у виводкових камерах нараховували 44-214 ікринок або ембріонів з ікрою. Живиться як і інші морські голки.

Морфологічні ознаки:

Тіло дуже довге, низьке, шорстке, з добре вираженими гранями. Обидві половини грудного поясу нерухомі, зрощені між собою, під ними є непарна черевна платівка, а передній (верхній) край обох половин поясу тупозаокруглений, без виїмки. Рило довге, тонке, низьке, стиснуте з боків переважно в передній його третині. Найбільша довжина тіла 41 см, маса 35 г, тривалість життя невідома. Загальний фон забарвлення від світло- або темно-сірого, коричнево- або червоно-бурого до світло-коричневого, майже жовтуватого. На тулубі і хвості досить широкі, неправильної форми, іноді розмиті, поперечні смуги, які на загальному темному фоні світлі, на світлому темні. Нижня половина зябрових кришок сірувата, іноді срібляста. Спинний плавець з чорними або буруватими крапками вздовж променів, грудні і хвостовий однотонні, під загальний фон, хвостовий з світлим зовнішнім краєм. Черево сірувате або білувате.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму. Заходи охорони не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має. Об'єкт сувенірного лову.

Основні джерела інформації:

Виноградов, 1960; Световидов, 1964; Салехова и др., 1987; Пинчук, Ткаченко, 1996; Мовчан, 2000 б; Каталог коллекций, 2003; Болтачев, 2003.

Автор:

Ю.В. Мовчан

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков