prevnext

Тригла жовта, Морський півень жовтий

Chelidonichthys lucernа (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Тригла жовта, Морський півень жовтийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Скорпеноподібні. Scorpaeniformes.
Родина: Триглові. Triglidae.

Один з 9-ти видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантичні води (узбережжя Європи та Африки), Середземне, Мармурове, Чорне і Азовське моря. В Україні мешкає в Чорному (біля берегів Криму та відзначений у пн.-зх. частині моря) і Азовському (пд. частина) морях.

Чисельність i причини її зміни:

Мала. Причини зміни чисельності - забруднення води, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення:

Живе і розмножується у прибережних водах морів з солоністю води 15-19%о і вище. Зазвичай тримається на глибині до 100 м поблизу дна малими зграями. У воді планерує, а по дну пересуваєтся на трьох парах пальцеподібних утворень з передніх променів грудних плавців. Статевозрілими самці стають у 3 роки, самки - в 4. Плодючість самки завдовжки 56,5 см становить близько 14 тис. ікринок. Нереститься у червні-серпні у 2-3 км від берега, на глибині 15-20 м, ікру відкладає порціями на піщане чи кам'янисте дно. Мальки стають схожими на дорослих при довжині близько 1 см. У процесі росту молодь переходить від придоннопелагічного до донного способу життя. Дорослі особини живляться дрібними вищими ракоподібними і рибою.

Морфологічні ознаки:

Тіло довгасте, помірної висоти, дещо потовщене. Спинних плавців 2, передній з міцними шипуватими променями. Грудний плавець дуже великий, віялоподібний. Голова цілком покрита злитими кістками, почасти шипуватими. На задній частині голови кілька шипів, з яких потиличний сягає початку основи першого спинного плавця. Кісткові платівки вздовж основи спинних плавців з кільоподібним гребенем, ззаду шипуватим. Найбільша довжина тіла до 70 см, маса - до 5 кг. Забарвлення дуже різноманітне. Спина зазвичай бура, рожево-жовтувата або сірувата, на основному фоні часто бувають розкидані більш-менш чіткі темні плями. Боки червоно-буруваті або рожевуваті. Особливо варіює колір грудних плавців: зверху вони переважно фіолетові, іноді з червонуватими плямами, промені білуваті; внутрішній бік цих плавців зелено-синій, темний, з синьою облямівкою впродовж кінця плавця. Черевні та анальний плавці світло-рожеві.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесена до ЧКУ, 1994, охороняється в акваторії Карадазького ПЗ. Слід заборонити вилов, у тому числі підводне полювання, визначити місця концентрації виду і встановити там заповідний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Об'єкт місцевого промислу.

Основні джерела інформації:

Световидов, 1964; Мовчан, 2006.

Автор:

А.І. Смірнов, А.Н. Световидів

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков