prevnext

Лаврак європейський

Dicentrarchus labrax (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Лаврак європейськийКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Лавракові. Moronidae.

Один з 2-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Ареал виду та його поширення в Україні:

Моря Атлантичного океану. В Україні ареал охоплює Чорне море уздовж берегів його пн.-зх. частини, Тендрівської затоки, пд.-зх. і пд. берегів Кримського п-ва, Керченської протоки.

Чисельність i причини її зміни:

Трапляється рідко, причини не з'ясовані.

Особливості біології та наукове значення:

Морська зграйна риба придонних шарів і товщі води прибережної зони. Відзначена у гирлах річок. Зрідка трапляється й у відкритому морі. У вересні 2001 р. біля Севастополя виявлений самець загальною довжиною 88 см і масою 6600 г, 10 листопада виявлені ще дві особини, найбільша з яких - самка завдовжки 87 см і масою 9750 г з текучою ікрою, що свідчить про можливий нерест виду у цьому районі пізньої осені, при температурі води близько14°С. Ікра пелагічна. Хижак, живиться здебільшого дрібними зграйними рибами (оселедці, піскорий), ракоподібними.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, трохи сплюснуте з боків. Спинних плавців два, між ними невеликий проміжок. Голова велика, клиноподібна. На нижньому краї передкришок є шипи, вістря яких спрямовані вперед. Рот великий. Зуби щетинко-подібні, конічні, розміщені на щелепах та інших кістках ротової порожнини. Довжина тіла близько 1 м, маса до 12 кг, здебільшого переважають особини з довжиною тіла до 60 см. Тривалість життя до 20 років. Забарвлення характерне для пелагічних риб. Спина зеленувато-сірувата, такого ж кольору боки з діамантовим полиском, черево сріблясто-біляве. На зябровій кришці є темно-сірувата пляма. Невеликі за розміром особини забарвлені темніше.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до ЧКУ (1994). Охороняється у Карадазькому та "Мис Мартьян" ПЗ. Треба докладніше вивчити біологію, виявити місця перебування, встановити там заповіднозаказний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Через незначну чисельність промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Световидов, 1964; Черняков, Ткаченко, 1999; Ткаченко, Хуторной, 2001; Болтачев, Юрахно, 2002; Виноградов, 2006.

Автор:

А.Я. Щербуха, А.Н. Световидів

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков