prevnext

Кам’яний окунь зебра

Serranus scriba (Linnaeus, 1758)

Червона книга України Кам’яний окунь зебраКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Серанові, Кам’яні окуні. Serranidae.

Один з 29-ти видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантика від Біскайської затоки до Пд. Африки (Наталь), Середземне, Адріатичне, Чорне моря. В України зрідка зустрічається вдовж чорноморських берегів Криму, відмічений в Одеській затоці.

Чисельність i причини її зміни:

Нечисленна риба. Порушення типових біотопів, спричинене гідротехнічним будівництвом, хімічним та біологічним забрудненням води та ґрунтів, підводне полювання.

Особливості біології та наукове значення:

Морський придонний вид, тримається поодиноко в прибережній зоні, зустрічається переважно на кам'янистих ґрунтах і скелях, вкритих водоростями до глибини 150 м, зокрема в щілинах скель чи серед водоростей. Зграї утворює в період нересту. Підходить у прибережну зону в теплу пору року. Хижак, живиться переважно рибою, зрідка крабами та креветками, підстерігає здобич, ховаючись серед водоростей чи у щілинах скель. Функціональний гермафродит. У нерестовий період його гонади мають дозрілі жіночі й чоловічі статеві клітини. У природних умовах можливе перехресне запліднення і самозапліднення. Нерест багатопорційний з безперервним дозріванням ооцитів. Розмножується з червня до вересня, найбільш активно в липні-серпні. Ікринки пелагічні, сферичні, з одною маленькою жировою краплею, в діаметрі від 0,99 до 1,13 мм.

Морфологічні ознаки:

Тіло стиснуте з боків, відносно високе, хвостове стебло вкорочене. Спинний плавець відносно високий і довгий, анальний короткий. Голова у профіль трикутна, зверху і з боків вкрита лускою. Рот великий, нижня щелепа виступає уперед. Очі розміщені високо на голові. Луска відносно дрібна, зазублена, до 62-75 лусок у бічній лінії. Зазвичай досягає довжини 22 см, маси біля 200 г, найбільша довжина 36 см, маса 500 г, граничний вік 7 років. Забарвлення тіла коричнево-жовте чи буре, на боках є 5-8 поперечних смуг. Під і перед очима є оранжеві смужки й лінії, між якими знаходяться світло-блакитні плями. Колюча частина спинного плавця блакитнувато-сіра, м'яка; анальний і хвостовий плавці коричнево-жовті з темно-червоними дрібними плямами. Грудні плавці жовті з двома синюватими поперечними смужками. Черевні плавці синювато-сірі з червоними кінчиками.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Световидов, 1964; FAO, 1981; FNAM, 1984-1986, FAO, 1987; FishBase (filaman.ifm-geomar.de); Recif France (www.recif-france.com).

Автор:

О.Р. Болтачов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков