Судак морський, Судак буговець
Sander marinus (Cuvier, 1828
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Променепері риби. Actinopterygii. |
Ряд: | Окунеподібні. Perciformes. |
Родина: | Окуневі. Percidae. |
Один з 5-ти видів роду, один з З-х видів роду у фауні України
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Ареал виду та його поширення в Україні:
Басейни Чорного та Каспійського морів. В Україні ареал охоплює Дніпровсько-Бузький лиман, пониззя Пд. Бугу, сх. частину Тендрівської затоки, Березанський та Дністровський лимани
Чисельність i причини її зміни:
Мізерна, через порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, а також забруднення води і надмірний вилов.
Особливості біології та наукове значення:
Солонуватоводна риба лиманів та узмор'я. Не витримує як значного осолонення води, так і її опріснення. Протягом літа-зими перебуває у лиманах, весною - у пониззях річок, де прісніша вода. Статевозрілим стає в 3-4 роки. Нереститься у квітні-травні за середньодобової температури води 8-20°С на твердому дні. Плодючість самок завдовжки 45-50 см становить понад 60 тис. ікринок. Довжина тіла на 3 році життя близько 25 см, на 8 - понад 55 см. Молодь живиться рачками, личинками комах, вже на першому році життя рибою; дорослі особини - рибою.
Морфологічні ознаки:
Тіло видовжене, трохи стиснуте з боків. Спинних плавців два, відокремлені проміжком, передній з них трохи вищий від заднього. Голова видовжена, клиноподібна. Лоб ширший за діаметр ока. Рило довге, рот великий, кінцевий. На щелепах є дрібні зуби, між якими знаходяться ікла. Довжина тіла до 60 см, маса іноді перевищує 3 кг, тривалість життя понад 10 років. Забарвлення тіла темне. Спина сіра, черево сріблясто-біле. Упоперек тіла є понад десять темних смужок з нечітко окресленими краями. Спинні плавці темно-сіруваті з чорною оторочкою на передньому з них і такого ж кольору плямою на задньому спинному плавці. Решта плавців сіруваті.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесений до ЧКУ (1994), МСОП і Європейського червоного списку. Частково охороняється у Дніпровсько-Бузькому лимані на ділянці Чорноморського БЗ "Волижин ліс". Організувати штучне розведення, реакліматизацію, кріоконсервування гамет та ембріонів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Можливе. Розроблена біотехніка штучного розведення у Туркменістані (Красноводськ), яка близька до біотехніки розведення судака звичайного (Україна).
Господарське та комерційне значення:
Через свою рідкісність рибопромислового значення не має.
Основні джерела інформації:
Черняков, Ткаченко, 1999; Ткаченко, Хуторной, 2001.
Автор:
А.Я. Щербуха
Малюнок (фото):
І.В. Маханьков