Чоп звичайний, Чоп великий
Zingel zingel (Linnaeus, 1766)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Променепері риби. Actinopterygii. |
Ряд: | Окунеподібні. Perciformes. |
Родина: | Окуневі. Percidae. |
Один з 3-х видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Ареал виду та його поширення в Україні:
Басейни Дністра та Дунаю. В Україні ендемік бас. Дунаю та Дністра.
Чисельність i причини її зміни:
Незначна. Причинами є порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, а також забруднення води та надмірний вилов.
Особливості біології та наукове значення:
Прісноводна жила риба гірських та передгірних ділянок річок з швидкою течією, чистою, добре насиченою киснем водою. Місцями перебування є глибоководні ділянки річок з твердим дном з піску, гальки або глини, рідше їх мілководдя. Статевозрілим стає в 2-4 роки. Нереститься у квітні-травні. Плодючість до 10 тис. ікринок; дрібну та клейку ікру відкладає на дно. Довжина шести-семиліток досягає понад 27 см. Живиться здебільшого вночі, основний корм - донні безхребетні (личинки комах, черви, рачки, молюски), ікра та дрібна риба.
Морфологічні ознаки:
Тіло видовжене, струнке, у передній частині округле, у спинно-черевному напрямі трохи сплощене. Два спинних плавці розділені проміжком. Довжина хвостового стебла ледь перевищує довжину основи заднього спинного плавця. Хвостовий плавець з ледве помітною виїмкою. Голова відносно довга, трикутна. Рот нижній, верхня щелепа виступає над нижньою. На щелепах дрібні, щетинкоподібні зуби. Довжина тіла до 45 см (здебільшого до 25 см), маса 200-300 г, інколи до 1 кг. Тривалість життя близько 10 років. Загальне забарвлення тіла жовто-буре. Спина темно-коричнювата, черево світло-сірувате. По боках тіла навскоси від спини до черева розміщуються по чотири чорних смужки, які ніби стрічками оперізують тіло. Плавці жовтаво-сіруваті. Спинні та хвостовий плавці темніші, ніж решта.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку. Охороняється у Дунайському біосферному заповіднику, в іхтіологічних заказниках "Репуженські острови", "Василівська вирва" та "Дарабанське плесо". Доцільно виділити заповідні акваторії на річках, де б охоронявся реофільний комплекс риб, у тому числі і чіп великий.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Через незначну чисельність промислового значення не має.
Основні джерела інформації:
Турянин, 1982; Щербуха, 1982; Вилер, 1983; Чередарик, Хлус, Скільський, 2001; Мовчан, 2001; Худий, 2002; Харченко, Карпезо, Ляшенко, 2003.
Автор:
А.Я. Щербуха
Малюнок (фото):
Н.В. Кащенко