prevnext

Йорж Балона

Gymnocephalus baloni Holcik et Hensel, 1974

Червона книга України Йорж БалонаКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Окуневі. Percidae.

Один з 4-х видів роду, один з 4-х видів у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Ареал виду та його поширення в Україні:

Басейни Дніпра та Дунаю. В Україні поширений у бас. Дніпра, гирлі Дунаю та у Придунайських лиманах.

Чисельність i причини її зміни:

В окремих місцях водойм досить звичайний, в інших трапляється поодиноко, у деяких зник. Причинами цього, ймовірно, є зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води і надмірний ви-

Особливості біології та наукове значення:

Річково-озерна, осіла, зграйна, придонна риба чистих проточних і непроточних, прохолодних, насичених киснем вод. Мешкає поблизу обривистих, затінених берегів, на достатньо глибоких ділянках з піщаним, глинистим чи піщано-гравійним дном. На зиму збирається в глибоких ямах. Статевозрілим стає у 2 роки. Нерест порційний. Нереститься у квітні-травні. Живиться переважно ракоподібними.

Морфологічні ознаки:

Тіло коротке, високе, горбате, дещо стиснуте з боків, вкрите шаром слизу. Спинний плавець складається з двох сполучених між собою частин. Задній край м'якої частини спинного плавця до лінії хвостового стебла перпендикулярний. Голова відносно велика, рило коротке, тупе. Рот невеликий, кінцевий, висувний. На щелепах велика кількість дрібних зубів. На зябрових кришках по 2 добре помітних шипи. Довжина тіла до 18,5 см, тривалість життя до 6 років. На загальному сірому фоні тіла чорно-сірі крапки утворюють скупчення, які утворюють іноді нечіткі смужки. На спинному плавцеві є ряди нечітко окреслених плям, на хвостовому плавці вони зібрані у вертикальні смужки. Райдужна оболонка ока каламутно-синя.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку. Охороняється у Дунайському біосферному заповіднику. Треба виявити нові місця перебування і встановити в них заказнозаповідний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Через свою незначну чисельність промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Щербуха, 1989; Каталог коллекций...., 2003; Щербуха, 2003.

Автор:

А.Я. Щербуха

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков