prevnext

Йорж носар

Gymnocephalus acerinus (Guldenstadt, 1774)

Червона книга України Йорж носарКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Окуневі. Percidae.

Один з 4-х видів роду у фауні України

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Басейни Дністра, Пд. Бугу, Дніпра, Дону, Кубані. В Україні ареал охоплює Середній Дністер, Дністровське водосховище, бас. Дніпра, Сів. Донець.

Чисельність i причини її зміни:

Трапляється поодиноко, у ряді річок зник. Причинами зазначеного стану є зникнення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води і надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення:

Річковий, придонний, осілий, зграйний, присмерково-нічний вид річок з швидкою течією, широкими піщаними чи кам'янисто-гальковими перекатами, що розміщені уздовж низьких, не крутих і не обривистих берегів. Дуже чутливий до вмісту кисню у воді. Статевої зрілості досягає у 3-4 роки. Плодючість до 20-30 тис. ікринок. Нерест порційний; перший відбувається за температури води 6-8°С на початку квітня, другий - у травні за температури води 12-14°С. Нереститься невеликими зграями. Ікру відкладає на перекатах з швидкою течією, на піщане чи кам'янисто-галькове дно. Ікра клейка. Дорослі особини живляться водяними комахами, личинками комарів та інших комах, червами, ракоподібними, молюсками, ікрою, мальками інших риб.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, невисоке, стиснуте з боків. Спинний плавець складається з двох сполучених між собою частин. Хвостовий плавець з незначною виїмкою. Голова видовжена, клиноподібна. Рило видовжене. Рот невеликий, нижній, висувний. На щелепах велика кількість дрібних зубів. На задньому краї зябрових кришок слабкі, загострені шипи. Уздовж задніх та нижніх країв передкришок гострі шипи. Довжина тіла 20 см, маса - до 200 г. Тривалість життя 8-10 років. Верх тіла жовтавий, спина та боки з бурувато-зеленавим полиском, черево біловасте. На спині та боках тіла, а також на перетинках передньої колючої частини спинного плавця є чітко окреслені округлі чорні плями. Хвостовий плавець сіруватий, решта плавців світло-біловаті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до списків МСОП. Охороняється у Дніпровсько-Орільському та частково у Луганському ПЗ та у регіональних заказниках Донецький і Деркульський. Треба виявляти нові місця перебування і брати їх під державну охорону.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Через незначну чисельність промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Сабодаш, Щербуха, Монченко и др., 1994; Денщик, 1996; Коваль, Шерстюк, Шевченко и др., 1998; Чепурнова, Киселева, Веску, Шубернецкий, 2001; Худий, 2002.

Автор:

А.Я. Щербуха

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков