Хроміс звичайний, Морська ластівка
Chromis chromis (Linnaeus, 1758)
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Променепері риби. Actinopterygii. |
Ряд: | Окунеподібні. Perciformes. |
Родина: | Ромацентрові. Pomacentridae. |
Один з 8-ми видів роду, єдиний вид роду у фауні України
Природоохоронний статус виду:
Неоцінений
Ареал виду та його поширення в Україні:
Атлантичний океан та його моря, зокрема Середземне, Тірренське, Іонічне та Адріатичне. В Україні поширений у Чорному морі біля берегів Криму (Кара-Даг, мм. Севастополь, Балаклава).
Чисельність i причини її зміни:
Трапляється зрідка. Основними причинами зміни чисельності є забруднення води, надмірний вилов. Виловлюється під час промислово-любительського рибальства.
Особливості біології та наукове значення:
Тримається у прибережних ділянках моря з глибиною 0,5--30 м, зграями серед оброслих рослинами каменів. Біля берегів виявляється з травня до жовтня. При пониженні температури води (до 5-6°С) гине. Плодючість досягає 1,6 -11,2 тис. ікринок. Нерест відбувається протягом травня-вересня за температури води 17-25°С. Плідники утворюють нерестові колонії на глибині 2-15 м. Перед нерестом самці займають окремі майданчики на похилій поверхні каменів, на які відкладають ікру почергово кілька самок. Самець запліднює відкладену ікру кожної самки, внаслідок чого утворюються кладки з 1 -2 тис. прозорих жовтавих ікринок. Самець їх охороняє. Самці залишають нерестовище через 7 діб. Зграйки мальків все літо тримаються біля скелястих берегів. Мальки завдовжки 13-16 мм живляться планктоном, при 20-40 мм серед їх корму зростає кількість бентосних організмів, а в особин завдовжки 3-5 см у живленні переважають водорості, здебільшого діатомові. Дорослі особини споживають здебільшого мікрообростання, водорості, медуз.
Морфологічні ознаки:
Тіло овальне, трохи видовжене, стиснуте з боків. Лускою вкриті голова та зяброві кришки, а також основи непарних плавців. Бічна лінія суцільна до вертикалі від передньої частини спинного плавця, на хвостовому стеблі вона переривчаста. Спинний плавець довгий, складається з двох частин, що сполучені між собою, з них задня частина значно коротша від передньої. Хвостовий плавець виделкоподібний, з загостереними лопатями. Голова округла. Рило коротке. Рот невеликий, кінцевий, косий. Верхня щелепа висувна. Зуби розміщені у 3 ряди на обох щелепах, у зовнішньому ряді вони значно крупніші й тупіші порівняно з внутрішніми. Досягає довжини тіла до 10,5 см. Тривалість життя близько 5 років. Тіло чорно-коричневе з фіолетовим полиском. Задні краї лусок мають чорну оторочку. Плавці чорні, хвостовий світліший. Мальки у воді мають яскраво-фіолетового полиск.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Треба детальніше вивчити біологію, виявити місця перебування, встановити на них заповідно-заказний режим.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Через незначну чисельність і невеликі розміри рибопромислового значення не має.
Основні джерела інформації:
Световидов, 1964, Салехова, Костенко, Богачик, Минибаева, 1987; Виноградов, 2006.
Автор:
А.Я. Щербуха
Малюнок (фото):
І.В. Маханьков