prevnext

Трьохперка чорноголова

Tripterygіon tripteronotus (Risso, 1810)

Червона книга України Трьохперка чорноголоваКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Трьохперові. Tripterygiidae.

Один з 3-х видів роду; єдий вид роду у фауні в Україні

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. Атлантика від пн. частини Франції до Мадейри і Канарських о-вів, Середземне, Адріатичне, Чорне моря. В Україні зустрічається біля чорноморських берегів Криму.

Чисельність i причини її зміни:

Невідома. Зустрічається рідко. Порушення типових прибережних біотопів у результаті хімічного забруднення води, гідротехнічного будівництва, надмірного рекреаційного навантаження.

Особливості біології та наукове значення:

Морська донна малорухлива риба вузько-прибережної зони з глибинами від 0-3 до 6 м. Живе зазвичай парами серед великого каміння і скель, де знаходить притулок у норках і печерках, захищених від яскравого світла і прибою, проте молодь і дорослі риби завдовжки 3,4-6,4 см часто відмічаються у заростях цистозири. Дорослі особини підходять до берегів у травні, а в жовтні відкочовують на глибші місця. Статевої зрілості досягає в 2 роки, можливо, частково вже в кінці першого року життя. Плодючість до 19,2 тис. ікринок. Нерест багатопорційний (за один раз відкладається 60-180 ікринок), ікра донна, відкладається на кам'янистий ґрунт і охороняється самцем. Личинки пелагічні, тримаються водоростевих біоценозів. Дорослі живляться дрібними придонними тваринами, переважно нижчими ракоподібними і бокоплавами, а також споживають ікру і мальків дрібної риби.

Морфологічні ознаки:

Тіло видовжене, невисоке, стиснуте з боків. Голова, зяброві кришки, основа парних плавців, черевна частина до анального отвору голі. Спинних плавців 3, анальний плавець дуже довгий. Голова маленька, опукла. Над великими очима є короткі нерозгалуджені ниткоподібні щупальця, а вздовж верхнього краю очей коротенькі війки. Найбільша довжина тіла 6,7 см, зазвичай в самок 5,2 см, у самців 6,7 см, маса 2-3 г, тривалість життя близько 5 років. У самців голова, черево, основа грудних і черевних плавців зазвичай чорні, грудні, спинні і підхвостовий плавці червоні. У самок голова та тіло буро-рожеве, горло, черево, промені грудних та черевні плавці жовтувато-білі. Передній спинний плавець червоний, середній і задній рожевуваті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Заборона на вилов і створення іхтіологічних заповідників у місцях перебування цієї риби, зокрема в районі Севастополя біля мису Айя. У комплексі з іншими видами охороняється в Карадазькому ПЗ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Световидов, 1964; Гордина, 1974; FNAM, 1986; European Register of Marine Species.

Автор:

О.Р. Болтачов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков