prevnext

Піскара сіра

Callionymus risso Lesueur, 1814

Червона книга України Піскара сіраКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Лірові. Сallionymidae.

Один з 95-ти видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Піренейське і палестинське узбережжя Середземного моря, Чорне море. В Україні відома вздовж пн.-зх. узбережжя Чорного моря (філофорне поле Зернова), біля Тендровсько-Джарилгачської обмілини і берегів Кримського п-ва.

Чисельність i причини її зміни:

Дуже незначна. Причини зміни чисельності не з'ясовані.

Особливості біології та наукове значення:

Веде придонний спосіб життя у прибережній зоні на глибині 8-22 м. Тримається зграями. З місць зимівлі (на глибині до 30 м) переміщується до берегів на менші глибини для нагулу й розмноження. Самців у зграї зазвичай більше, ніж самок. Нерест відбувається з кінця травня до середини вересня за середньодобової температури води 17-24°С. Ікра діаметром 0,61-0,81 мм відкладається трьома порціями на піщане дно. Мальки розселюються трохи далі від берега і, виростаючи, переходять від планктонного до придонного способу життя. Дорослі особини живляться нижчими ракоподібними, війчастими червами тощо. Не виключеною є отруйність м'яса цієї риби для людини. Останнє потребує дослідження.

Морфологічні ознаки:

Тіло й голова сильно видовжені, притиснуті зверху. Рило коротке, його довжина менше за діаметр ока, який становить близько 30% довжини голови. Спинних плавців 2, вони розділені малим проміжком. У передньому, колючому спинному плавцеві 3 промені. М'які промені другого спинного плавця прості, крім розгалуженого останнього. Останній промінь черевного плавця сполучений перетинкою з основою грудного плавця. Хвостовий плавець коротший за довжину голови. Зяброві отвори розміщені на спинному боці голови у вигляді двох малих округлих отворів. На нижньому боці кісткового виросту передкришкової кістки є загострений шип, вістря якого спрямоване вперед. Найбільша довжина тіла до 6,7 см (у Чорному морі). Забарвлення завжди сіре з чорними крапками. Анальний, хвостовий і черевні плавці з чорною торочкою, хвостовий з чотирма поперечними смужками, у самок зазвичай з п'ятьма; перший спинний темний, вздовж основи другого є ряд чорних крапок. У нерестуючих самців перший спинний плавець оранжевий, а черевні блакитні (шлюбне вбрання).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесена до ЧКУ, 1994. Слід з'ясувати причини зміни чисельності, заборонити вилов, визначити місця перебування виду і встановити там заповідний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Световидов, 1964; Мовчан, 2006.

Автор:

А.І. Смірнов, А.Н. Световидів

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков