prevnext

Піскара бура

Callionymus pussilus Delaroche, 1809

Червона книга України Піскара бураКарта поширення виду

Тип: Хордові. Chordata.
Клас: Променепері риби. Actinopterygii.
Ряд: Окунеподібні. Perciformes.
Родина: Лірові. Сallionymidae.

Один з 95-ти видів роду; один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середземне, Мармурове і Чорне моря. В Україні відзначається у Чорному морі вздовж пн.-зх. узбережжя та біля берегів Кримського п-ва (периферійна частина загального ареалу).

Чисельність i причини її зміни:

Дуже незначна. Трапляються поодинокі особини (не щорічно). Причини зміни чисельності не встановлені.

Особливості біології та наукове значення:

Населяє неопріснені ділянки моря на глибині до 35 м; тримається на піщаних ґрунтах, інколи біля поверхні води. З місць зимівлі з глибших ділянок моря переміщується до берега на менші глибини для нагулу й розмноження. Самців у зграях удвічі більше, ніж самок. Нерест триває з середини травня до середини вересня за середньодобової температури води 16-24°С. Ікра відкладається порціями на піщане дно. Личинки розселюються на відстань до 15-20 км від берега, поступово переходячи від нектонного до придонного способу життя. Молодь живиться організмами планктону, дорослі водоростями, нижчими ракоподібними.

Морфологічні ознаки:

Тіло і голова дуже довгі, притиснуті зверху. Рило видовжене, його довжина більша за діаметр ока. Спинних плавців 2, вони розділені невеликим проміжком. Зяброві отвори розміщені на спинному боці голови у вигляді двох малих округлих отворів. На нижньому боці кісткового виросту передкришкової кістки є загострений шип, вістря якого спрямоване вперед. Найбільша довжина тіла до 14 см. Забарвлення завжди сіре з чорними крапками. Анальний, хвостовий і черевні плавці з чорною оторочкою, хвостовий у самок - з 4-5 поперечними смужками, перший спинний темний, вздовж основи другого є ряд чорних крапок. У нерестуючих самців оранжевий перший спинний плавець і блакитні черевні (шлюбне вбрання), причому непарні плавці доволі збільшені порівняно з самками. Забарвлення спини буре, з дрібними чорними крапками й лініями, нижче яких розміщуються більші білуваті крапки з чорною торочкою.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до ЧКУ, 1994. Слід з'ясувати причини зміни чисельності, заборонити вилов, визначити місця перебування виду і встановити там заповідний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Промислового значення не має.

Основні джерела інформації:

Световидов,1964; Ткаченко, 2001; Хуторной, 2001; Каталог коллекций, 2003; Freshwater fishes of Europe, 2004; Мовчан, 2006.

Автор:

А.І. Смірнов

Малюнок (фото):

І.В. Маханьков