Бичок Букчича, Бичок рись
Gobius bucchichi Steindachner, 1870
Тип: | Хордові. Chordata. |
Клас: | Променепері риби. Actinopterygii. |
Ряд: | Окунеподібні. Perciformes. |
Родина: | Бичкові. Gobiidae. |
Один з 26-ти видів роду; один з 5-ти видів роду у фауні України
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Ареал виду та його поширення в Україні:
Адріатичне, Чорне моря. В Україні мешкає у Чорному морі біля берегів Криму та у р-ні о. Зміїний.
Чисельність i причини її зміни:
Мала з причини створення берегозміцнювальних споруд, що веде до скорочення нерестових площ виду і до зменшення його чисельності.
Особливості біології та наукове значення:
Живе у прибережному мілководді з глибиною 2-3 м, у місцях з мулистим чи мулисто-піщаним дном і заростями з остери чи цистозіри, рідше з кам'янистим або черепашниковим дном, при солоності води 17-40%. У теплий період йде ближче до берега, взимку від нього на глибини. Статеве визрівання відбувається в однорічному віці при довжині 3,4-3,8 см і масі тіла 0,9-1,1 г. Плідники біля берегів Криму мають довжину по самцям 3,3-6,9 см, по самках 3,3-5,6 см при відповідній масі 0,69-5,8 г і 0,74-5,8 г. Плодючість самок завдовжки від 4,7 до 5,3 см від 3472 до 5317 ікринок. Розмноження відбувається на прибережному мілководді біля врізу води, у прибої, на мулисто-піщаному дні з розсипами каміння чи ракушняку, які правлять за нерестовий субстрат. Нерест відбувається з кінця травня до серпня з розпалом у червні-липні, при температурі води 12-21°С. Ікра відкладається у гнізда, створені самцями. Личинки живляться дрібним зоопланктоном. Ріст малий: у віці одного року середня довжина риб становить 4,05 см, маса 1,41 г, у 2-4,6 см і 1,9 г, у 4 роки до 7-8 см.
Морфологічні ознаки:
Тіло довгасте, дещо стиснуте з боків. Тім'я майже до очей, потилиця, передня частина спини, задня половина горла, черево і стебла грудних плавців покриті циклоїдною лускою; зяброві кришки голі. Передні ніздрі з простим, іноді з видельчастим щупальцем. Верхні кінці променів грудного плавця до середини не з'єднані перетинкою, однак і не витягнуті в тонкі нитки. Черевний присосок суцільний, без лопатинок на комірі. Найбільша довжина тіла 7-8 см, тривалість життя до 4 років. Забарвлення буруватосіре на боках, темніше на спині й світліше на череві. Спина й боки з численними дрібними темно-бурими і чорнуватими плямами. Більші з них подовженої форми, розміщені в ряд по середній вісі тіла у кількості близько 10. На голові з кожного боку по 3 поздовжних ряди пігментних штрихпунктирних плямок: через око, середину щік і на межі щоки з зябровою перетинкою. Обидва ряди з'єднані на підборідді. На основі грудного плавця велика темно-бура пляма. Непарні плавці з рядами чорнуватих плямок, особливо ближче до основ плавців; спинні плавці з блідо-сірими поздовжніми смужками.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Не здійснювалися.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Промислового значення не має.
Основні джерела інформації:
Световидов, 1964; Гордина и др.,1974; Каталог коллекций, 2003; Мовчан, 2006.
Автор:
А.І. Смірнов
Малюнок (фото):
І.В. Маханьков